65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir?

Genel olarak yaşlılık aylığı olarak da bilinen bu aylık ücret 65 Yaşından itibaren verilemeye başlanır. Bazı şartları olan bu aylığı almak için başvuru yapılması gerekir. 65 Yaş aylığı nasıl alınır? Başvuru şartları nelerdir?

Yaşlılık aylığı olarak da bilinen bu aylık, 65 yaş ve üzeri olan ve Türkiye standartlarında geçinebilecek kadar parası olmayan kişilere verilmektedir. Bu aylıktan faydalanmak isteyen kişilerin sağlık sigortasının olmaması ve Türkiye şartlarında geçinemeyecek kadar az para sahibi olması gerekiyor. Tabi bunun dışında da bazı şartlar bulunmaktadır.

65 Yaş Aylığı Nedir?

65 Yaş Aylığı Nedir

65 Yaş aylığı nedir? 65 Yaş aylığı, bir diğer söylem ile yaşlılık aylığı nedir? Bu aylık 2022 sayılı kanun gereğince 65 Yaşını doldurmuş kişilere verilmektedir. Sadece 65 yaşını doldurmuş olması yetmiyor bunların yanı sıra bazı şartlara daha uyması gerekiyor.

  • Türkiye şartlarında geçinemeyecek kadar aylık ücret alması ya da hiç almaması.
  • Bakıma muhtaç olması.
  • Güç kaybına uğramış.
  • Hiçbir işte çalışamaz durumda olması.

İstenilen temel şartlardandır. Bunların dışında Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan ve 65 Yaşından büyük olan kadın ve erkekler bu aylıktan gerekli şartları yerine getirdiği taktirde faydalanabilir.

65 Yaş Aylığı Başvuru Şartları Nelerdir?

65 Yaş Aylığı Başvuru Şartları Nelerdir

65 Yaş aylığı başvuru şartları nelerdir? Her ne kadar temel şartlardan bahsedilmiş olsa da bir de bunların yanı sıra kesinlikle olması gereken şartlar bulunmaktadır.

Bu şartlardan en az bir tanesinin bile yerine getirilemiyor oluşu başvurunun reddedilmesine neden olacaktır. Tüm şartları karşılıyor oluşunuz bile bu maaşı alabilmek için kesinlik kazandırmamaktadır. Bu nedenle tüm eksikleri tamamladıktan sonra başvuru sürecine girişmeniz daha iyi olacaktır.

  • 65 Yaş ve üzerinde olunması.
  • Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olunması.
  • Hiçbir sosyal güvenceden yararlanılmıyor olunmalı.
  • Nafaka alımı olmamalı.
  • Sağlık sigortası olmamalı.
  • Ev halkının net olarak geliri asgari ücretin net tutarının üçte birinden fazla olmamalı.

65 Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

65 Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır

65 Aylığı başvurusu nasıl yapılır? 65 Yaş aylığı alabilmek için gerekli olan şartlar karşılandıktan sonra başvuru sürecine geçiş sağlamanız gerekmekte. Bu geçiş sırasında ikamet adresinde bulunuyor olmanız oldukça önemli.

İkamet ettiğiniz yerin Sosyal yardımlaşma ve dayanışma (SYD) vakfına başvuru yapılmalıdır. Başvuru sonrasında başvuru alınmıştır belgesini alarak kısa sürede işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. 2022 sayılı kanun gereğince istenilen tüm şartlar yerine getirildiği taktirde ortalama bir ay içerisinde geri dönüş sağlanacaktır.v