Aç Karnına Çay veya Kahve İçmek Zararlı mı?

Sabahları çay ve kahve içmeden uyanamayanlardan mısınız? Siz de aç karnına çay veya kahve içme alışkanlığınız varsa, bu ‘yatak çayı kültürü’ sizi endişelendirebilir. Bu içecekler sizin için en rahatlatıcı içecek olabilir, ancak uyandıktan hemen sonra içmek vücudunuza sessizce zarar verebilir. Sabahları aç karnına çay veya kahve içmek zararlı mı? ve çay kahve içmek için en iyi zamanın ne zaman olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Aç karnına çay veya kahve içmek

Aç karnına çay veya kahve içmek

Çay ve kahve doğası gereği asidiktir ve aç karnına tüketilmesi asit-baz dengesini bozarak asitliğe veya hazımsızlığa neden olabilir. Çay ayrıca dehidrasyon etkisi olan ve kabızlığa neden olabilen teofilin adı verilen bir bileşik içerir. Sabahları ilk iş olarak çay veya kahve içtikten sonra ağızdaki bakteriler şekeri parçalayarak ağızdaki asit seviyesini artıracak ve diş minesinin aşınmasına neden olacaktır. Bazı insanlar sabahları sütlü çay veya kahve içtikten sonra şişkinlik hissedebilir.

Çay ve kahve içmek için en iyi zaman

kahve için en iyi zaman

Çay içmek için en iyi zaman genellikle yemekten 1-2 saat sonradır. Sabahları da içebilirsiniz, ancak karnınızın aç olmadığından emin olun ve tükettiğiniz ilk şey çay veya kahve olmamalıdır. Çoğu insan akşamları bazı atıştırmalıklarla birlikte çay içer.

Spor yapmadan önce kahve içmek, insanı enerji ile doldurduğu ve ekstra kalori yakmaya yardımcı olduğu için genellikle tavsiye edilir. Yatmadan hemen önce kahve içmekten kaçının çünkü uyku döngüsüne müdahale edebilir ve hatta gece boyunca birkaç kez uykuyu bölebilir.

Sabah için sağlıklı seçenekler

Sabah için sağlıklı seçenekler

Uyandıktan sonra bir tutam tuz ve karabiber ile ılık bir bardak limon suyu içebilirsiniz. Bu, kilo kaybı için mükemmel bir seçenektir ve ayrıca bağışıklığınızı da artıracaktır.

Bir çay kaşığı methi tohumunu veya bir çay kaşığı kimyon tohumunu veya bir çay kaşığı rezene tohumunu bir bardak suda geceden ıslatabilirsiniz. Sabah suyu süzün, biraz ısıtın ve için. Sabahları çok tembelseniz ve fazla bir şey yapmak istemiyorsanız, ½ çay kaşığı keten tohumu tozu ile ılık su için. Bu inanılmaz bir antioksidan görevi görür ve ayrıca metabolizmanızı geliştirir.