Acemi Sürücüler Tarafından Mutlaka Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Otomobil satın almak kuşkusuz birçok kişinin hayalleri arasında yer almaktadır. Her ne kadar Pandemi süreci nedeniyle ülkemizde sıfır ve ikinci el otomobil fiyatları ciddi bir artışa geçse de bankaların sunduğu krediler sayesinde kolaylıkla otomobil sahibi olunabilmektedir. Hele ki ilk otomobilinizi satın aldıktan sonra kuşkusuz son derece heyecan ortaya çıkabilmekte ve özellikle de trafik te ciddi bir panik meydana gelebilmektedir. Peki, trafikte veya trafiğe çıkmadan önce acemi sürücüler tarafından mutlaka dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Acemi sürücüler tarafından oldukça merak edilen ve sık sık araştırılan bu sorunun yanıtını her yönü ile sizler için ele alıyoruz.

Otomobile Binmeden Önce Aracın Etrafını Dolaşın

araç satın alma

Otomobile binmeden önce aracınızın etrafın da mutlaka dolaşın. Zira, tekerliğinizin havası inmiş veya tekerleğiniz patlamış olabilir. Tüm bunların yanı sıra ayrıca yavru kediler veya köpekler aracınızın altına girmiş olabilir. Herhangi bir can kaybına neden olmadan mutlaka aracınıza binmeden önce gerekli kontrolleri yapın.

Emniyet Kemerini Mutlaka Takın ve Taktırın

emniyet kemeri

Her ne kadar çok kısa bir yola da çıksanız mutlaka ama mutlaka emniyet kemerinizi takın ve yanınızda yer alan diğer yolcularında takmasını sağlayın. Zira herhangi bir olası kaza durumunda emniyet kemeri,araçtan fırlamanıza engel olacaktır.

Aynaları Kontrol Edin

aynalar

Otomobil sürerken aynalarınızı mutlaka kontrol edin. Özellikle şerit değiştireceğiniz zaman ayna kontrolünü mutlaka yapın. Ayna kontrolü yapmadan şerit değiştirmeye kalkar iseniz olası kazalara davetiye çıkarabilirsiniz. Ayrıca aynalara uzun süreli bakmayınız. Zira uzun süre aynaya bakarken öndeki araca veya yayaya çarpabilirsiniz.

Şerit Kontrolü Önemli! Panik Yapmayın

yol şerit

Otomobil ile seyahat ederken mutlaka şeridinizi ortalayarak gitmeye özen gösteriniz. Şeridi ortalamadan gider veya şerit ihlali yapar iseniz olası kazalara davetiye çıkarabilir veya cezai işlemler ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca arkanızda bulunan sözde tecrübeli sürücüler size el kol hareketi yapabilir, korna çalabilir veya selektör işareti yapabilir. Lütfen yapılan bu hareketlere kulak asmayınız ve panik yapmadan aracınızı sürmeye devam ediniz.

Şehir İçerisinde veya Dışarısında Asla Hız Yapmayın

 

hız

Acemi sürücüler tarafından yapılan en büyük hatalardan biri de hızdır. Şehir içerisinde veya dışarısında asla hız yapmayın, hız limitlerine harfiyen uyun. Unutmayın şehir içerisinde aniden bir çocuk veya yetişkin biri önünüze atlayabilir ve duramayabilirsiniz. Bu nedenden ötürü mutlaka yavaş gitmeye özen gösterin. Aynı şekilde şehir dışlarında da asla hız yapmayın. Direksiyon hakimiyetini kaybedebilir hem kendi canınızı tehlikeye atabilir hem de karşınızdaki kişinin canını tehlikeye atabilirsiniz.

 

Yokuşlara Dikkat Edin

yokuş

Acemi sürücüler genellikle yokuş kalkışlarında ciddi anlamda zorlanabilmektedir. Unutmayın dik yokuşlarda maksimum 1 veya 2. vites ile çıkmaya çalışın. Zira yüksek vitesler aracın boğulmasına neden olabilir. Ayrıca yarım debriyaj ve el freni yöntemini araştırarak boş bir alanda pratik yapınız.