Afrodisias Antik Kenti ve Tarihi

Afrodisias Antik Kenti, ülkemizin en önemli turizm yerlerinden biri olarak kabul edilir. 2017 Yılında Dünya Miras listesine girmeye hak kazanan bu antik kent, Aydının Karacasu ilçesinde bulunmaktadır. Dilerseniz, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri olan bu antik kenti gelin daha yakından ayrıntılı ve detaylı bir şekilde birlikte inceleyelim.

Afrodisias Antik Kenti Tarihi

Afrodisias Antik Kenti Tarihi

Afrodisias Antik Kenti tarihi ile dikkatleri üzerine çekmektedir. MÖ 5.Yüzyıl da kurulan antik kent, Roma İmparatorluğu döneminde gelişerek bugünkü halini almıştır. Heykelcilik alanında önemli bir sanat merkezi haline gelen Afrodisias, 2017 yılında Dünya Miras listesine girmeye hak kazanmıştır.

O dönem oldukça ciddi depremlere maruz kalan Antik Kent, 7.yüzyıldan sonra bir daha eski haline ne yazık ki gelememiştir. Tarih boyunca farklı medeniyetleri üzerinde barındıran antik kent 1260 yılına kadar Yunan ismi Keyra olarak adlandırılmıştır. 1260 Yılından sonra bölgenin Türk egemenliğine geçmesiyle birlikte antik kentin ismi de Geyre olarak değiştirilmiştir.

Ülkemizin en önemli antik kentlerinden biri olan Afrodisias da ilk kazı çalışmaları ise 1904 yılında Paul Gaudin tarafından başlatılmıştır. Günümüzde de halen devam eden çalışmalar neticesinde bölge 1.derece sit alanı olarak gösterilmiştir.

Her ne kadar 1904 yılında ilk kazı işlemi yapılmış olsa da bölgeyi asıl keşfeden isim Ara Gürel olmuştur. Fotoğraf sanatçısı Ara Güler, tesadüf eseri bölgeyi keşfettikten sonra tüm kenti dolaşarak onlarca önemli fotoğraf çekmiştir.

Fotoğraf çekim işlemlerinden sonra İstanbul’a dönen sanatçı bölgeyi araştırmaya başlamış fakat ne yazık ki hiçbir bilgiye ulaşamamıştır. Ardından fotoğrafları Times dergisine gönderen Ara Güler, bölgenin tanınmasına ve arkeolojik kazıların yeniden başlamasına sebep olmuştur.

 Afrodisias Antik Kenti Nerede?

 Afrodisias Antik Kenti Nerede

MÖ 5.Yüzyılda kurulan Afrodisias Antik Kenti, Aydın ilinin Karasu ilçesinde bulunmaktadır. Tarihi yerleşim yerini ziyaret etmek isteyen insanlar gerek karayolu gerek ise hava yolunu kullanarak Aydın iline gelebilir.

Aydın iline gelen dileyen ziyaretçiler 90 kilometre uzaktaki antik kentte özel araçları ile gidebilmekte dileyen ziyaretçiler ise bölgeden kalkan minibüsleri kullanarak antik kenti ziyaret edebilmektedir.

Her mevsim ziyarete açık olan antik kentin giriş ve çıkış saatleri ise mevsime göre değişkenlik gösterebilmektedir. Müze kart sahibi olan ziyaretçiler, yılda 2 defa olmak üzere söz konusu antik kenti ücretsiz ve süresiz olarak ziyaret edebilmektedir. Müze karta sahip olmayan ziyaretçiler ise 20 TL ödeyerek tarihi bölgeyi gezebilmektedir.