Alternatif Tıpta Bamya Tohumu Mucizesi

Bamya tohumu, C, B VE K vitaminleri ile folik asit, kalsiyum, potasyum bakımından oldukça zengin bir besindir. Son dönemlerde özellikle alternatif tıp meraklılarının oldukça ilgisini çeken bamya tohumu insan vücudu için sayısız fayda verici özelliklere sahiptir.

Bamya Tohumunun Faydaları

  • İçerisinde bulunan lif oranı bağırsak ve midenin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bu özelliği ile bamya tohumu uzun süre tok kalmaya da yardımcı olmaktadır.
  • Özellikle şeker hastaları için önemli bir bitkisel olan bamya tohumu, vücuttaki kan şekeri oranını düzenlediği bilinmektedir.
  • Osteartrit (Kireçlenme), menisküs, dizde sıvı kaybı, eklem ağrıları gibi şikayetleri olan hastalar için ağrıları minimum seviyeye indirecek mucizevi bir ilaçtır.
  • Karaciğer ve böbrek hastalıklarını koruyucu etkisi bulunmaktadır.
  • Stresi azaltma, uykusuzluk sorununu giderme etkisine sahiptir.
  • Düzenli olarak tüketildiğinde demans problemine de etkisi vardır.

Bamya Tohumu Nasıl Tüketilmelidir?

Şeker hastalığından demansa, zayıflamadan kireçlenme sorunlarına kadar çeşitli hastalıkların tedavisinde bamya tohumu kullanımı 2 şekilde yapılabilmektedir.

Islatma yöntemi ile bamya tohumunun faydaları alınabilmektedir. Islatma yönteminde saf su içerisinde (1 Bardak) 10 adet kadar bamya tohumu gündüzden bekletildiğinde tohumlar şişecektir. Aç karına bu bardağın yarısını tüketip yarısını da ertesi sabah tüketebilirsiniz. Sabah ve akşam ayrı ayrı hazırlayarak da bu işlemi sürekli tekrarlayabilirsiniz. (Sabah 5 adet, akşam 5 adet bamya tohumu)

Bamya tohumunun faydalarından yararlanabileceğiniz bir diğer kullanım önerisi ise çay gibi tüketmek olacaktır. Evimizde var ise kahve öğütme makinesinde bu tohumları öğüterek toz haline getiriniz, ardından kaynamış su ilave ederek 5 dakika beklettiğinizde çayınız hazır. Makine olmadan da bir bardak çay için, bir tatlı kaşığı kadar bamya tohumu üzerine yine aynı şekilde kaynamış su ilave edebilirsiniz.

Kronik Hastalar Dikkat!

Akut veya kronik herhangi bir hastalığı bulunanlar ile alerjik reaksiyonları olanlar, ayrıca herhangi bir sebeple ilaç kullanımı olanların kullanım öncesi hekimlerine danışmasında fayda vardır. Aksi taktirde bamya tohumunun içerisinde bulunan bileşenlerin hastalığı tetikleyebileceği bilinmektedir. Ayrıca herhangi bir ilaç kullanılıyorsa etkileşime geçebilme ihtimaline karşı tüketimine dikkat ve özen gösterilmelidir.