Altın Hesabı Nasıl Açılır Altın Hesabını Hangi Bankalar Açar

Ülkemizde en çok tercih edilen yatırımlardan biri olan altın hesabı, yatırımlarını altın üzerinde değerlendirmek isteyenlerin başvurduğu adres oluyor. Bu mevduat ürünü vatandaşların sıklıkla tercih ettiği yatırım araçlarından olmasının yanı sıra evde yastık altı tutmak yerine hem kişinin hem de ülkenin faydasına oluyor.

Altın Hesabı Nedir?

Altın hesap nedir, birikimlerini değerli metal olan altında değerlendirmek isteyen vatandaşların açtıkları hesaba altın hesabı denir. Bankalara yatırılma sureti ile ya da bankalardan satın alınması ile gerçekleşen bir mevduat ürünüdür.

Altın hesabı, anlık kur değerleri ile nakit karşılığında da açılacağı gibi çeyrek, yarım, tam ya da gram altın türlerinin bankalara yatırılması ile oluşur.

Yatırım yapılacak kuyumculuk ürünlerine bankaların altın uzmanları değer biçer. Altın uzmanları her gün ve her saat bankada olmadığı için altınlar için hesap açmak isteniyor ise altın uzmanlarının saatlerini ve hangi şubede olduklarını öğrenmek gerekir. Uzmanların yaptıkları değerlendirme sonucunda hesap açılabilir.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açma işlemleri için tıpkı kredi çeklerinde ya da mevduat hesaplarında yapılan gibi bankanın verdiği faiz oranı ve kâr payının araştırılması gerekir. Bu bilgilere bağlı olarak banka seçiminin yapılmasının ardından bankadan hesap açılır. Hesabın açılmasının ardından bankanın müşterisi olunur ve altın hesabı açmak, banka şubesine gidilir ya da bankanın mobil veya internet bankacılığı kullanılarak kolay ve güvenli şekilde hesap açılır.

Altın Hesabı Çeşitleri

 Altın hesabı, ülkemizde de rağbet görür. Altın hiçbir zaman değer kaybetmeyeceği için doğru bir yatırım aracı olur. Yatırımlarını altında değerlendirmek istenirse ise vadeli ya da vadesiz seçeneklerden biri tercih edilir.

  1. Vadeli Altın Hesabı

Vadeli altın hesabı ile adından da anlaşılacağı gibi vadesi geldiğinde uygulanan bir faiz oranı kapsamında kişinin kazanç elde etmesini ifade eder ayrıca vadeli altın hesabının vadeli mevduat hesaplarına göre bir farkı da bulunur. Vadeli altın hesabı, piyasalardaki altın fiyatı artışı ile kazandırdığı gibi belirlenen faiz oranına istinaden de kazanç sağlar.

  1. Vadesiz Altın Hesabı

Vadesiz altın hesabı açılması durumunda gelir vergisi ve başka bir masraf ödemeden altın alım ve satım işlemleri gerçekleşir. Vadesiz hesapta gerçekleştirilecek işlemler üzerinde fiziki altın teslimatı yapılmadığı gibi hesaba fiziki altın olarak teslimat yapılıyor ve aynı şekilde ödeme de fiziki altın olarak yapılmıyor.

Altın Hesabı Açan Bankalar

 Altın hesabı açan bankalar hemen hemen her banka altın hesabı açar. Altın hesabı açan başlıca bankalar arasında Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Yapı Kredi Bankası, İş Bankası, Akbank ve Kuveyt Türk Bankası bulunur.