Araba Kaskosu Nasıl Hesaplanır?

Otomobiller için yaptırılan kasko sigortası başınız sıkıştığında size yardım eden son derece faydalı bir kasko türüdür. Tüketicinin mağdur olması durumunda tüketici haklarını aramaya yarayan bir sigorta türü şeklidir. Kişiler genellikle kasko yaptırma süreçlerinde haklarının ne olduğunu tam olarak bilmezler. Burada önemli olan vasıtanın kağıt üzerinde teminat altına alınmış olmasıdır. İçeriğini bilmediğiniz bu sigorta türü hakkında size çeşitli bilgiler vermek istedik.

2020 Kasko Fiyatları

2020 kasko fiyatları

Kasko sigortası yaptıran kişiler karayollarında  araçlarına zarar gelmesi halinde maddi zararlarını sigortadan temin edebilirler. Kasko sigortası aracın yolda başına gelebilecek bir zarar halinde sigorta şirketi tarafından güvence altına alınması durumudur. Gelecek zararlar olarak bunların başında trafik kazaları gelmektedir. Aynı zamanda hırsızlık olayları da bu sigortayı kapsamaktadır. Kasko sigortası zorunlu olmadığı için istenilen kişiler tarafından yaptırılır. İsteğe bağlı olarak değişen bir sigorta türüdür. Kasko sigortası içerisinde aracın yanması çalınması yada çalınmaya girişimde bulunulması ve bu nedenle oluşacak zararları kapsamaktadır.

Kasko Sigortası Fiyatları 2020

kasko sigorta fiyatları

Kasko sigortası peşin veya taksitli bir şekilde ödenebilir. Kasko sigortasının ilk başlama tarihi peşin ödendiği yada ilk taksitin yatırıldığı döneme denk gelir. Sigortacı araç sahibine poliçeyi teslim ettiğinde kasko başlamış bulunur.  Araç sahibi tarafından şirkete belirli tarih aralıklarında 30 gün içerisinde ödeme yapılmaması durumunda şirket sözleşmeyi feshetme hakkına sahip bulunmaktadır. Kasko sigortası öğle saat 12de başlayarak 365 gün süresince devam eder. Bu süre sonunda da yine öğle saat 12de sona ermektedir. Kasko bedeli belirlenirken kasko değer oranına göre tespit yapılmaktadır. Ayrıca iletişim görüntü cihazları ve radyo yada televizyon benzer ürünler de sigorta içerisine dahil edilir. Sayılan ürünler içinde ayrı şekilde sigorta bedeli hesaplanmaktadır.

Araç Kasko Hesaplama

araç kasko hesaplama

Araçta bir zarar meydana geldiği zaman sigortacı ilk 15 gün içinde incelemelerini tamamlayarak tazminat bedelini tespit eder. 15 gün içerisinde bedel tespitini sigortalı olan kişiye sunmak zorundadır. Bu zaman içinde sigortalının aracında meydana gelen hasarlar sigortalı ve sigortacı arasında yapılacak olan anlaşmayla belirlenir. Sigortalının aracı çalınırsa aracın çalındığı gün maddi değeri kadar bir bedel ödenir. Araç onarımı mümkün değilse sigortalıya vasıtanın kaza gününde olan değeri maddi olarak ödenir. Otomobil kasko sigortasında sözleşmeden doğan haklar iki senede zamanaşımına uğramaktadır. Otomobil kasko sigortası alırken bazı ek hizmetlere dikkat etmeniz gerekir. Mesela bazı kasko şirketlerinde yol asistanları hizmeti bulunmaktadır. Yol asistanları size kaza anında veya bir hasar anında yardım etmek için bulunurlar. Aracın çekilmesinden kiralık araç bulma gibi pekçok hizmete yardım eden yol asistanları aracın muhafazası içinde destek olurlar.

Otomobil Kaskosu Nasıl Hesaplanır?

oto kasko hesaplama nasıl yapılır

Otomobil kasko sözleşmesine ilave bir sözleşme ekleyerek aracınızı daha kapsamlı bir şekilde sigorta altına alabilirsiniz. Ek sözleşme içerisinde yer alan bazı maddeler aracınıza daha detaylı bir şekilde dışarıdan gelecek zararlara karşı korumayı amaçlamaktadır.  çeşitli devlet memurlarının aracınıza zarar vermesi durumunda halk arasında çıkan bir kargaşa anında polis müdahalesi sırasında aracınız zarar gördüyse, sel yada su baskını durumlarında aracınıza zarar gelmesi halinde, deprem gibi doğal afetlerde aracınızın zarar görmesi halinde, bazı eylemler sırasında aracınıza dışarıdan herhangi bir müdahale bulunması halinde ek sözleşme bu zararlardan doğacak maddi kayıpları da karşılamaktadır.

Oto kasko hesaplama işleminde; aracon kasko değeri sorgulanır. Bu işlemde araç markası, aracın model yılı ve araç modeli girilir. Aracın burada kasko değeri ölçülür. Aracın kaskosu hesaplanırken; sonradan eklenen aksesuarlar, aracın kaza durumu, ehliyet zamanı ve plaka gibi değişik unsurlarda göze alınır.