Araç Satarken Hangi Belgeler Gereklidir?

Günümüzde yapılan her ticarette olduğu gibi araç alım ve satım işlemlerinde de belirli prosedürler mevcuttur. Oluşturulan bu prosedürler sayesinde hem alıcı hem de satıcı güvence altına alınabilmektedir. Peki, araç satarken noter işlemleri nasıl yapılır? Hem araç sahiplerinin hem araç almak isteyenlerin oldukça merak ettiği bu sorunun yanıtını, dilerseniz ayrıntılı olarak birlikte inceleyelim.

İkinci El Araba Satışında İstenen Belgeler

İkinci El Araba Satışında İstenen Belgeler

İkinci el araç satışı sırasında noter hem alıcıdan hem de satıcıdan birtakım belgeler istemektedir. İşte, araç alım ve satım işlemlerinde istenen belgeler;

  • Hem alıcı hem de satıcı kimlik belgelerini notere ibra etmek zorundadır.
  • Özel olarak hazırlanan noter satış belgesine gereksinim duyulmaktadır.
  • Aracın tescil ve trafiğe çıkış tarihini gösteren belgelerin hazır bulundurulması talep edilir.
  • Araç plaka numarasının yanı sıra trafik sigorta bilgilerine de gereksinim duyulur.
  • Tüm bunların yanı sıra vergi numarasının da bulundurulması zorunludur.

Yukarıda yer alan belgelerin eksiksiz ve hazır bulundurulması halinde araç alım ve satım işlemleri aynı gün içerisinde son derece kolay bir şekilde tamamlanabilir. Araç üzerinde herhangi bir borcun bulunması durumunda ne yazık ki satış işlemleri yapılamamaktadır. Peki, araç satarken noter işlemleri nasıl yapılır? İşte merak edilen bu sorunun ayrıntılı cevabı;

Adım Adım İkinci El Araba Alım ve Satımında Noter İşlemleri

İkinci El Araba Alım ve Satımında Noter İşlemleri

Araç satarken noter işlemleri nasıl yapılır sorusu, son dönemlerde oldukça sık sorulmakta ve hem alıcı hem de satıcılar tarafından merak edilmektedir. Araç alım ve satımında noter işlemleri son derece kolay, pratik ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

Öncelikli olarak satıcı, hazırladığı belgeleri notere vererek işlemleri başlatır. Ardından noter gerekli kontrolleri yapar ve herhangi bir eksik belge yoksa her iki tarafı yanına çağırarak imza işlemlerini tamamlar ve satışı gerçekleştirir.

Yukarıda da anlatıldığı üzere tüm bu işlemler kolaylıkla tamamlanabilmektedir. Tüm bunlara ek olarak 2.el aracı satan alan kişinin 10 gün içerisinde trafik sigortasını yaptırması kanunen zorunlu tutulmuştur. Zorunlu tutulan trafik sigortasını yaptırmayan kişiler, gerekli cezai yaptırımlar ile karşılaşabilmektedir.

Noter Araç Satım Ücretleri

Noter Araç Satım Ücretleri

Noter araç alım ve satım ücretleri yıllara göre değişkenlik gösterebilmektedir. 2020 Yılı içerisinde belirlenen ücret ise 224 TL olarak açıklanmıştır. 2021 Yılında uygulanacak ücret tarifesi ise ilerleyen günler içerisinde resmi olarak duyurulacaktır.

2020 Yılında Zorunlu Trafik Sigortasının Fiyatı

2020 Yılında Zorunlu Trafik Sigortasının Fiyatı

Zorunlu trafik sigortası fiyatı, çeşitli etkenlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Sigorta şirketlerine göre değişkenlik gösteren bu sigortanın en düşük ücreti 2020 yılında 709 TL olarak belirlenmiştir. 1 Yıl içerisinde herhangi bir kazaya karışmayan sürücüler, çeşitli indirimler kazanarak sigortasını oldukça uygun fiyata yenileyebilir.