Asal Sayı Nedir?

Asal sayı tanımolarak 1’den ve kendisinden başka hiçbir pozitif tam sayıya bölünmeyen 1’den büyük doğal sayılardır. Matematikte günümüzde kullandığımız sayı sisteminin tuğlalarıdır. Çünkü bütün sayılar bunların çarpımı şeklinde yazılabilir. Yani tüm sayılar sadece bu sayılar kullanılarak ifade edilebilmektedir.

Bütün matematik ile ilgili kavramlarda olduğu gibi bu sayılar dünyasının asilleri için de aynı şeyi sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bu bilgi günlük hayatımızda ne işe yarayacak? İşte tam bu noktada fena halde yanıldığınızı bilmenizi isteriz. Sayılar dünyasının prensleri aslında sizin paranızı korumaktadır. Nasıl mı?

İnternetten alışveriş yaparken kredi kartı bilgileriniz busayılar sayesinde korunmaktadır. Bu sayıların iki tanesin bulup çarpmak kolaydır. Fakat çok büyük iki veya üç asal sayı birbiriyle çarpılmış hali verildiğinde bunları çok kısa sürede bulmak imkânsızdır. Günümüzdeki en hızlı bilgisayarlar bile daha bunu yapamamaktadır. Kısacası şifreleme gerektiren bütün işlemlerde bu sayılara ihtiyaç duyulmaktadır.

1 Asal Sayı mıdır? En Küçük Asal Sayı Kaçtır?

Burada akla gelen ilk soru 1 asal sayı mıdır? 1 maalesef asal sayı değildir. Bu sayı dünyasının asillerinin en küçüğü 2’dir. 2 en küçükleri olmakla birlikte çift sayı olan tek asaldır. Bu yüzden asiller dünyasında önemli bir yer tutmaktadır. Herhangi bir çift sayı oluşturmak için 2 kesinlikle kullanılmalıdır.

asal sayılar

Asal Rakamlar

Rakam 0’dan 9’a kadar olan tam sayılardır. Bütün sayılar bu rakamlarla ifade edilir. Asal rakamlar ise 2, 3, 5 ve 7’dir. Dört tane asal rakam bulunmaktadır. En büyük asal rakam 7’dir.

İki Basamaklı En büyük Asal Sayı

Bu sayılar sadece rakamlardan ibaret değildir. İki basamaklı olanlar da mevcuttur. İki basamaklı en büyük asal sayı 97’dir.

1’den 100’e Kadar Asal Sayı

1’den 100’e kadar olanları tek tek saymak burada zordur. Fakat bunlar asal sayı tablosu yapılarak gösterilebilmektedir. 1’den yüze kadar olanlardan en küçüğü 2 iken en büyüğü 97’dir. Bunun yanı sıra en küçük iki basamaklı olan ise 11’dir. Bu tablo şu şekilde gösterilebilir.

Aralarında Asal Nedir?

Aralarında asal biraz daha farklı bir tanımdır. İki sayının 1 sayısından başka ortak pozitif tam sayı böleni yoksa bu iki sayı aralarında asaldır. Burada ki sayıların asal olması zorunlu değildir. Örneğin 9 ile 14 sayıları için 1 den başka ortak bölen bir sayı bulunmadığı için bu 2 sayı aralarında asal olarak tanımlanmaktadır.