Aşkın ve Acının Kadını Frida Kahlo Kimdir ?

Frida Kahlo kimdir sorusu sanat severlerin merak ettiği ve araştırdığı bir konudur. Tam adı Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon olan sanatçı 6 Temmuz 1907 tarihinde dünyaya gelmiştir. Frida Kahlo nereli diye merak edenler içinse Kahlo Meksika’nın Coyoacán eyaleti yakınlarında doğmuştur. Doğum tarihini Meksika’nın devrim gerçekleştirdiği tarih olan 7 Temmuz 1910 olarak değiştirmiştir.

Frida Kahlo hayatı küçük yaşlarda acımasız bir şekilde öğrenmiştir. Küçükken geçirdiği çocuk felci sebebiyle sağ bacağı sağlıklı bir şekilde gelişmesini engelledi ve bu durum sebebiyle bazı kötü lakaplara maruz kaldı. Ulusal Hazırlık Okuluna giderek edebiyat ve sanat alanında bilgiler edinen ve gelişimler gösteren Kahlo engeliyle mücadele etmeyi başardı.

Frida Kahlo Kimdir ? Frida Kahlo Gençlik Yılları

Frida Kahlo Kimdir

Frida Kahlo kimdir araştırması yapanlar için gençlik yılları onun için dönüm noktası olmuştur. 1925 yılında henüz 18 yaşındayken geçirdiği otobüs kazası yüzünden otuzdan fazla ameliyat geçirmiştir. Gençlik yılları hastanelerde geçen Kahlo, bu dönemde kendini resim yapmaya adamıştır. Kendi içindeki ve çevresine karşı beslediği duyguları anlatan portreler yapmıştır.

Frida Kahlo Evlilik Yılları

Frida Kahlo Evlilik Yılları

Ayağı iyileşme sürecine giren Kahlo 1927 yılında yürümeye başlamıştır ve sanat camiasından arkadaşlar edindinmiştir. Yine aynı dönem arkadaşı olan ünlü ressam Diego Rivera ile romantik bir ilişkiye başladılar ve 1929 yılında evlendiler. Böylelikle Diego üçüncü evliliğini Frida ile yapmıştır. Daha sonra Diego’nun duvar resmi yapması için davet edildiği Amerika Birleşik Devletleri’ne gidip oraya yerleştiler.

Frida bu dönemde de resim yapmayı sürdürmüştür. ABD’de o dönemin çok ünlü sanatçılarıyla tanışma şansını yakalamıştır.  Burada “Frida ve Diego Rivera” adlı tablosu sergilenmiştir. Başarılı bir ressam olan Frida’nın resimlerine Picasso bile hayranlık duymuştur. Frida ve Diego çalkantılı ve kavgalı bir evlilik süreci geçirmiştir. Diego’nun sadakatsizliğine dayanamayan Frida ondan boşanmıştır fakat bir sene sonra tekrar evlenmişlerdir.

Frida Kahlo Son Yılları

Frida Kahlo Son Yılları

Frida Kahlo kimdir sorusuna bakılacak olursa Frida’nın son yılları başarılı ve acı çekerek geçmiştir. Sanatçı arkadaşlarının yardımı ile Paris’te, New York’ta resimlerini sergilemiştir ve fazlasıyla üne kavuşmuştur. Sağlık sorunlarıyla baş etmek için sürekli resim yapan sanatçı 1950’de hastaneye kaldırılmıştır. Bu süreçte de bir Sanat Okulunda öğrencilerine ders vermeye devam etmiştir.

Bu zamanlarda söylediği Frida Kahlo sözleri ünlenmiş ve günümüzde kadar ulaşmıştır. Frida Kahlo yaptığı resimlerin gerçekle düşü birlikte yansıttığını ileri sürmüştür. Yaşamı boyunca Diego’dan başka erkeklerle de birliktelik geçirmiştir. 1953 yılında sağ bacağı tamamen kesilen aşkın ve acının kadını Frida, 1954 yılında akciğerindeki rahatsızlık sebebiyle vefat etmiştir.  Coyoacán’daki evi şu an Frida Kahlo Müzesi’dir.

İlgili: Salvador Dali Kimdir Eserleri Nelerdir?

Frida Kahlo Eserleri

Frida Kahlo Eserleri

Frida Kahlo kısa hayatında pek çok eser sığdırmıştır. Annelik duygusunu yaşayamamanın acısını ve Diego ile olan sorunlarını eserlerine yansıtan Frida göz kamaştırıcı renklerle portreler yapmıştır. Eserlerden bazıları:

 • Umut Olmadan
 • Ben ve Papağanlarım
 • Birkaç Küçük Kesik
 • Yaralı Geyik
 • Henry Ford Hastanesi
 • Diego’yu Düşünmek

Avrupa’da ve Amerika’da sergilenen resimleri o dönemde olduğu gibi günümüzde de beğenilmektedir.

Frida Kahlo Kimdir ? Frida Kahlo Film Çalışmaları

Frida Kahlo Film Çalışmaları

Frida Kahlo kimdir araştırması yapan kişilerin Frida’nın hayatını konu edinen filmleri ve belgeselleri izleyerek bilgi edinmeleri mümkündür. Bunlardan bazıları:

 • Frida
 • Frida Still Life
 • The Life and Death of Frida Kahlo
 • Frida Kahlo: A Ribbon Around a Bomb
 • Frida Kahlo’nun Korsesi

Birçok dalda ödül olan bu film ve belgeselleri izleyerek daha Frida ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.