Asliye Ceza Mahkemesi Hangi Davalara Bakar ve Dava Süresi Ne Kadardır?

Asliye ceza mahkemesi hangi davalara bakar konusu, hiç kuşkusuz günümüzün en merak edilen konularından biridir. Tek hakimli mahkeme olarak da bilinen asliye ceza mahkemeleri, ülkemizin hemen hemen her yerinde bulunmaktadır. Genellikle bulunduğu ilin ya da ilçenin ismini alan bu mahkemeler, Türkiye’ nin adli yargı kolu içerisinde de yer almaktadır.

Tüm bunların yanı sıra asliye ceza mahkemelerinde görülen davalar ise en fazla 390 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Fakat, bazı davalarda bu süre uzayabilmekte ya da davanın konusuna göre bu süre azalabilmektedir. Peki, asliye ceza mahkemeleri hangi davalara bakar, dava süresi ne kadardır İşte, merak edilen ve sık sık araştırma konusu olan bu soruların en kapsamlı yanıtları…

 Asliye Ceza Mahkemesi Nedir?

 Asliye Ceza Mahkemesi Nedir

Asliye ceza mahkemesi, temel yargılama kolunda yer alan ve tek hâkim tarafından yönetilen mahkemelerden biridir. Diğer ceza mahkemelerinin görevli olmadığı tüm davalara, bu mahkeme bakmakta ve dava sonucuna karar vermektedir.

Asliye Ceza Mahkemesi Hangi Davalara Bakar?

Asliye Ceza Mahkemesi Hangi Davalara Bakar

Asliye ceza mahkemesi neye bakar sorusunu sizler için yanıtlıyoruz. İşte, bilmeniz gereken tüm detaylar ve ayrıntılar…

  • Vergi kaçakçılığı, ihaleye fesat karıştırma, uyuşturucu kullanımı, kasten ya da taksirle yaralama suçu, cinsel saldırı suçları, reşit olmayan kişilerle cinsel ilişkiye girme, tehdit, şantaj ve hürriyetten yoksun kılma suçları asli ceza mahkemeleri tarafından bakılmaktadır.
  • Konut dokunulmazlığının ihlali, huzur ve sükûneti bozma, hırsızlık, hakaret, kişisel verilerin kaybedilmesi, özel hayatın gizliliği, mala zarar verme, güveni kötüye kullanma, bedelsiz senedi kullanma ve basit dolandırıcılık davaları da asliye ceza mahkemelerinde görülmektedir.
  • Tüm bunların yanı sıra karşılıksız yararlanma, suç eşyasının alınması, dilencilik, kumar ve özel belgede sahtecilik davaları da asliye ceza mahkemesinin görevleri arasındadır.
  • Ayrıca trafik güvenliğini tehlikeye atmak, çevreyi kasten kirletmek, imar kirliliğine neden olmak, usulsüz ölü gömmek, sahte para basmak, resmî belgeyi bozmak, imzayı kötü niyetle kullanmak, suç işlemeye tahrik, yalan söylemek, tefecilik, çocuk kaçırılması, bilişim suçları, iftira, başkasını kimliğini kullanmak, halkı askerlikten soğutmak ve askeri yasak bölgelere girmekte asliye ceza mahkemelerinin baktığı diğer davalardandır.

Yukarıda yer alan davalar asliye ceza mahkemelerinin baktığı bazı dava konularıdır. Bu davaların dışında ayrıca, diğer ceza mahkemelerin görevli olmadığı tüm davalara da bakmaktadır.

Asliye Ceza Mahkemelerinde Davalar Ne Kadar Sürede Sonuçlandırılır?

Asliye Ceza Mahkemelerinde Davalar Ne Kadar Sürede Sonuçlandırılır

Asliye ceza mahkemeleri, yukarıda yer alan dava konulara ek olarak ayrıca 10 yıldan daha az hapis cezası gerektiren suçlamalara da bakmakta ve karar vermektedir. Bu davaların süresi her ne kadar uzun sürse de yeni çıkan uygulama ile birlikte en fazla 390 gün içerisinde davanın sonuçlandırılması beklenmektedir.

Asliye ceza mahkemesi hangi davalara bakar sorusunu sizler için yukarıda kapsamlı olarak yanıtladık. Sizlerde hazırladığımız bu içeriği inceleyebilir ve asliye ceza mahkemesi konusunda ayrıntılı bilgilere erişebilirsiniz.