Ayakkabılarda Kötü Kokular İçin 7 Muhteşem Öneri

Ayakkabılar, gün içerisinde en çok ihtiyaç duyduğumuz ve kullandığımız eşyalarımızın başında gelmektedir. Dışarı çıktığımız her an bizimle birlikte o da yol alır. Bundan ötürü de ayakkabılar insanların hiçbir zaman vazgeçemeyeceği aksesuarlarından biridir. Fakat farklı nedenlerden ötürü ayakkabılarda hiç hoş olmayan kötü kokular oluşabilir. Ayakkabılarda ki kötü kokular ise sizi zaman zaman zor durumlara sokabilir.

7 Basit Yöntem ile Ayakkabılardaki Kötü Kokuları Giderme

Hepimizin başına gelebilecek ayakkabı kokuları insanı oldukça rahatsız eden bir durumdur. Bazı zamanlar misafirliğe gittiğimizde, camiye girdiğimizde ya da ayakkabımızı çıkarmak zorunda kaldığımız zamanlarda ayakkabılarda ki kötü kokular etrafı bir anda saracaktır. Aynı zamandaki ayakkabıdaki bu kötü koku çoraplarımıza siner ve odaya, çevreye sirayet ederek hem bizi hem de etrafımızda bulunan insanları son derece rahatsız eder.

Bu kötü durumlara maruz kalmamak hem de insanları rahatsız etmemek adına ayakkabılarda ki kötü kokuları gidermenin yolları nelerdir araştırdık ve sizin için derledik. Ayakkabılarda oluşan bu kötü kokuların nasıl önüne geçilebilir? Ayakkabılardaki oluşan bu kötü kokuları gidermek adına neler yapılabilir? Size sunulmuş olan 7 basit yöntemin hepsine gelin birlikte göz atalım.

1.    Kötü Kokunun Nedenini Bulmak Gerekiyor

Ayakkabılarda oluşan kötü kokunun ilk ve en önemli nedeni ayakların terlemesi olayıdır. Çünkü her ayakkabının içeriği farklıdır. İç taban yapısından tutun astarına kadar hepsi farklı üretilmektedir. Kimisi çok kaliteli malzemeden yapılırken kimisi den kalitesiz malzemeden yapılmaktadır. Kalitesiz malzemeden yapılan ayakkabılar genellikle koku yaparlar. Bundan ötürü ayakkabı tercihinizi terletmeyen içi yapısı daha iyi olan malzemeden yapılmış olanları tercih edin.

2.    Uzun Yol Yürümek Ve Uzun Süre Aynı Çorabı Giymek

Ayakkabılarla uzun bir yürüyüş yapmak ve aynı çorabı günlerce giymek koku nedenidir. Üstelik yaz ayında isek durum biraz daha kötü demektir. Çünkü sıcak havalarda uzun yürümek ve aynı çorabı giymek hem ayaklarınızı kokutacak hem de ayak sağlığınız açısından sizi olumsuz etkileyecektir. Bundan dolayı aynı çorabı bir gün giyerek öteki gün başkasıyla değiştirin.

3.    Kokular İçin Sodyum Karbonat Kullanın

Ayakkabınız koku yapıyor ise bunu evlerde kullandığınız karbonat ile kokuları yok edebilirsiniz. Karbonat, ayakkabı kokularını yok etmek

için etkili bir yöntem olarak kullanabiliriz.  Bunun için; gece yatmadan önce ayakkabıların içine bir yemek kaşığı kadar karbonat ilave edip sabaha kadar kokunun dağılmasını bekleyin. Sabah kalktığınızda kokunun ayakkabıdan yok olduğuna şahit olacaksınız. Kısacası karbonatı rahatlılıkla kullanabilirsiniz.

4.    Talk Pudrasıyla da Kötü Kokuları Yok Edebilirsiniz

Talk pudrası da aynen karbonat gibi kötü kokuları yok etmede kullanılabilen etkili bir yöntem olduğunu ifade edebiliriz. Yine bir gün önce gece yatmadan evvel ayakkabının içine talk pudrası döküp sabaha kadar beklemeniz yeterli olacaktır. Sabah kalktığınız da içine talk pudrası serptiğiniz ayakkabılarınızda kötü kokudan eser kalmadığını göreceksiniz.

5.    Adaçayı Ya da Lavanta İle Kötü Kokulara Son Verebilirsiniz

Ayakkabılarda meydana gelen kötü kokuların sebebi bakteriler olabilir. Çünkü ayakkabı içinde mikroplar vasıtasıyla üreyen bakteriler kötü koku nedenidir. Bu bakterileri ortadan kaldırmak için 5 yaprak kadar ada çayı veya lavanta filizini ayakkabının iç bölümüne yerleştirmek suretiyle kötü kokulara evlada diyebilirsiniz.

6.    Portakal ya da Limon Meyve Kabukları İle Kötü Kokulara Elveda Diyebilirsiniz

Ayakkabılarda oluşan kötü kokuları yok etmek için portakal, limon kabuklarından faydalanabilirsiniz. Kabukları ayakkabının içine koyup gece boyunca beklemeniz yeterli olacaktır.

7.    Çay Ağacı Yağı İle Dezenfekte Edin

Ayakkabıların içine haftada bir ya da iki kez birkaç damla çay ağacı yağı damlatırsanız kötü kokuların oluşmasına izin vermemiş olursunuz. Çünkü çay ağacı yağı dezenfektan özelliği ile bilinir ve kötü kokuları yok etmek için kullanılabilecek etkili yollardan biridir.