Balık Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Balık yağının faydaları, hemen hemen herkes tarafından merak edilmekte ve araştırılmaktadır. İnsan sağlığına oldukça faydalı olan bu ürünün içerisinde aynı zamanda Omega 3’ de bulunmaktadır. Omega 3 bileşenini içerisinde barındıran balık yağı, başta unutkanlık sorunu olmak üzere birçok rahatsızlığa karşı olumlu etki yapabilmektedir.

Dünya genelinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılan balık yağının tüketilmesi ise son derece kolaydır. Dileyen kişiler balık yağını kapsül vasıtasıyla alırken, dileyen kişiler ise jeller yardımıyla balık yağından faydalanabilmektedir. Peki balık yağının faydaları ve zararları nelerdir, nasıl kullanılır?

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık Yağının Faydaları Nelerdir

Balık yağı faydaları ile dikkat çeken besinlerden biri olarak kabul edilmektedir. İşte, balık yağının faydaları…

 • Balık yağı, düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirebilmektedir.
 • Omega 3 bileşenini içerisinde barındıran balık yağı, unutkanlığa karşı olumlu etki yapabilmektedir.
 • Balık yağı, kalp ve damar hastalıklarına karşı oldukça etkilidir. Düzenli olarak tüketilen bu ürün sayesinde damar tıkanıklığı ve kalp krizi gibi sorunlarında önüne geçilebilmektedir.
 • Düzenli olarak tüketilen balık yağı sayesinde hızlı bir şekilde kilo da verebilirsiniz.
 • Balık yağı hem şeker seviyesini hem de tansiyon seviyesini normal değerlerde tutabilmektedir.
 • Aynı zamanda balık yağı, kişilerin beyinsel fonksiyonlarını düzenlemekte ve ruh sağlığına karşıda olum etki yapabilmektedir.
 • Ayrıca balık yağı, kişilerin yorgunluğunu da azaltabilmektedir.
 • Tüm bunların yanı sıra balık yağı, göz sağlığını da korumaktadır.

Yukarıda da görüldüğü üzere balık yağı, insan sağlığına oldukça faydalıdır. Söz konusu faydaları görebilmek için balık yağının düzenli olarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

Balık Yağı Nasıl Kullanılır?

Balık Yağı Nasıl Kullanılır

Balık yağı son derece kolay ve pratik bir şekilde kullanılabilmektedir. Söz konusu yağ için belirlenen doz miktarı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 500 gram olarak duyurulmuştur. Piyasa da bulunan balık yağları ise 1000 mg tabletler halinde satılmaktadır. Günlük 1 tane içilmesi durumunda Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği miktar elde edilebilmektedir.

Fakat, her ne kadar balık yağı, insan sağlığına oldukça faydalı da olsa zaman içerisinde istenmeyen sorunları da ortaya çıkabilmektedir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için mutlaka balık yağını uzman hekimlerin tavsiyesi üzerine kullanmalısınız.

Balık Yağının Zararları Nelerdir?

Balık Yağının Zararları Nelerdir

 • Bazı kişilerde alerjik sorunlar ortaya çıkabilmektedir.
 • Mide bulantısı, kusma, mide yanması, ağız kokusu ve ishal en sık görülen yan etkilerden biridir.
 • Tüm bunların yanı sıra uzun süren kullanımlarda E vitamini eksikliği meydana gelebilmektedir.

Yukarıda yer alan etkiler balık yağının zararları arasında gösterilmektedir. Bu etkilerden herhangi biri ile karşılaşılması durumunda balık yağının kullanımı durdurulmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelisiniz.

 Balık yağının faydaları nelerdir sorusunu sizler için detaylı olarak yanıtladık. Sizlerde hazırladığımız kapsamlı içeriği inceleyerek balık yağının kullanımı ve faydaları hakkında ayrıntılı bilgilere erişebilirsiniz.