Bankadan Kırmızı Kalem Yemek Ne Demek, Süresi Ne Kadardır?

Bankalar, zaman zaman bazı müşterilerine kırmızı kalem uygulaması yapmaktadır. Bankalar tarafından yapılan bu uygulama sayesinde müşterilerin notları verilmekte ve sicilleri hakkında bilgiler tutulmaktadır. Son derece olumsuz olan bu uygulama, genellikle uzun süre banka borçlarını ödemeyen müşterilere uygulanmaktadır.

Bankalar tarafından özel olarak uygulanan bu yöntem, borçlarına sadık olmayan müşterileri belirlemek ve doğrultuda işlemler yapabilmek için tercih edilmektedir. Peki bankalardan kırmızı kalem yemek ne anlama gelir, süresi ne kadardır? Dilerseniz, banka müşterileri tarafından merak edilen ve son dönemlerde sık sık araştırılan bu soruların yanıtlarını gelin en ince ayrıntısına kadar birlikte inceleyelim.

Bankalar Tarafından Kırmızı Kalem Yemek Ne Anlama Gelir?

Bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarının üst üstte 3 ay boyunca ödenmemesi durumunda kırmızı kalem uygulamasına maruz kalabilirsiniz. Bankalar tarafından borçlarına sadık olan müşterileri belirlemek için olan bu uygulama nedeniyle ayrıca, yasal takibe girebilirsiniz.

Yasal takip sürecine giren banka müşterileri, kredi kayıt bürosu ve bankalar tarafından kara listeye alınmaktadır. Kara listede bulunan kişiler ise ne yazık ki kredi alımlarında sorunlar yaşayabilmekte ve bankalardan genellikle kredi alamamaktadır.

kırmızı kalem

Kırmızı Kalemin Uygulama Süresi Ne Kadardır?

Kırmızı kalem uygulamasının süresi, bankalar tarafından 3 ay olarak belirlenmiştir. Üst üstte 3 ay boyunca kredi ya da kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişiler, kredi kayıt bürosuna bildirilmekte ve haklarında yasal takip süreci başlatılmaktadır.

Kırmızı Kalemden Nasıl Çıkılır?

Bankalar tarafından yapılan bu uygulamaya maruz kalan kişilerin, mutlaka borçlarını en kısa süre içerisinde ödemesi ve kalan ödemelerini de düzenle hale getirmesi gerekmektedir. Tüm bu ödeme işlemlerini uyguladıktan sonra sicil kaydınız 5 yıl boyunca kredi kayıt bürosu sistemlerinde tutulacak ve bu sürenin ardından siciliniz temizlenecektir.

Kırmızı Kaleme Maruz Kalan Kişi Kredi Çekebilir Mi?

Kırmızı kalem yiyenlere kredi verilir mi sorusu, son dönemlerde oldukça sık sorulmakta ve araştırılmaktadır. Bilindiği üzere bu uygulamaya maruz kalan kişilerin kayıtları, 5 yıl boyunca kredi kayıt bürosu sistemlerinde saklanmaktadır. Bu sebepten ötürü, bu uygulamaya maruz kalan kişiler 5 yıl boyunca bankalardan kredi alamamaktadır.

Bankalardan kırmızı kalem yemek ne anlama gelir, süresi ne kadardır sorularını siz değerli okuyucularımız için özel ve kapsamlı olarak yanıtladık. Sizlerde bankalar tarafından yapılan bu uygulama hakkında ayrıntılı bilgiler edinebilmek için hazırladığımız bu yazıyı okuyabilir ve detaylı bilgilere erişebilirsiniz.