Baş Dönmesine İyi Gelen Yiyecekler

Baş dönmesi tek başına tıbbi bir durum değildir, birçok sendromun nedenlerinden biridir.  Baş dönmesi sık sık devam eden bir durum ise elbette bir doktora görünmeniz olmazsa olmazdır. Bazen baş dönmeleri yeteri kadar beslenmeme ve doğru yiyecekleri tüketmemekten de kaynaklanabilir. Baş dönmesine iyi gelen yiyecekler de vardır. Bu yazımızda sizlere baş dönmesine hangi yiyeceklerin iyi geleceğinden bahsedeceğiz.

Bakliyat ve Tam Tahıllar

Bakliyat ve Tam Tahıllar

Beyaz ekmek, kekler ve beyaz makarna gibi rafine karbonhidratlar kan şekerinizin yükselip sonra düşmesine ve bu ani iniş çıkışlar baş dönmesine neden olur. Kan şekerindeki bu hareketliliği engellemek için, fasulye ve mercimek gibi baklagiller ve kahverengi pirinç, tam yulaf, tam tahıllı makarna gibi tam tahıllı yiyecekler yemekte fayda vardır.

Lif kaynaklı yiyecekler daha yavaş sindirilir, bu da vücutta sabit bir enerji sağlar. Sonuç olarak, tam tahıllar ve baklagiller, rafine karbonhidratların neden olabileceği kan şekeri artışlarından ve baş dönmesini ortadan kaldırır.

Domates

domates

Baş dönmesi için domates harika bir seçimdir. Domates, vücudun fazla sıvıları azaltmasına ve kalbin kas kasılmasını güçlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca kalorileri düşüktür. Domatesi her zaman tercih edilebilir ve kolay ulaşılabilen bir yiyecektir.

Zencefil

zencefil ds

Zencefilin bir çok yararı vardır. Bunlardan biri de insanın hareketini güçlendirerek baş dönmesinin önüne geçmesidir. Zencefil bir çok şekilde kullanılabilir, oranı fazla kaçırmak özellikle yaşlı kişiler için zararlı olabilir. Bunun için zencefili, baş dönmesi için kullanmanın en iyi yolu zencefil çayı içmektir. Zencefil çayı midenizi rahatlatmaya da yardımcı olacaktır.

Fındık

fındık

Fındık, kan dolaşımını iyileştirmek için kan damarlarınızın esnekliğini koruyarak baş dönmesini rahatlatan iyi bir E vitamini kaynağıdır. Fındık, vücuttaki toksinlerin atılmasını da yardımcı olur. Antep fıstığındaki B6 vitamini ise sinir uçlarının yenilenmesine yardımcı olur.

Gün içinde olası baş dönmesinin önüne geçmek için bir avuç kuruyemiş atıştırın veya yemeklerinize, kızartmalara ve salatalara biraz fındık ekleyin.

Susu içmek

Baş dönmesi rahatsızlığınız olmasa bile, oturduğunuz yerden ayağa kalktığınızda baş dönmesi gibi başınızın sersemlemiş hissi herkeste görülen bir olaydır. Bunu önlemek için yeterince su aldığınızdan emin olmalısınız.  Özellikle egzersiz yapıyorsanız, hava sıcaksa veya kendinizi kötü hissediyorsanız, az az yudumlarla su içmek her zaman size iyi gelecektir.

Kırmızı et

Red meat

Baş dönmesinden dolayı test yaptırdıysanız test sonucunuzda kansızlık sonucu çıktıysa, vücudunuzun demir  takviyesine ihtiyacı vardır. Birçok demir sağlayan besin vardır, ancak kırmızı et en iyi demir kaynaklarından biridir. Bununla birlikte, kızartılmış yiyecekler ve yağlar, baş dönmesi olasılığını arttırır, Bu nedenle kırmızı et başta olmak üzere bu tür yiyecekleri ızgarada yağsız yemeye özen gösterin.

Kivi

kivi

E vitamini gibi, c vitamini de kan damarlarının yapısında önemli bir rol oynar. Kivi, her iki vitamin için de iyi bir kaynaktır. Bu nedenle kivi, meyve tüketiminizde menünüzde yer almalıdır. Vücudunuzun demir açısından zengin yiyecekler tüketmekten yararlanmasını sağlamak için C vitamini tüketmenizi öneririz.

Özetle

Baş dönmesini önleyecek tek bir yiyecek yoktur, Araştırdığınızda daha fazla yiyecek ile karşılaşacaksınız. Doğru yiyecekleri tüketmek baş dönmesi hissini azaltmaya yardımcı olabilir. Baş dönmesi altında yatan nedeni bulmak çok önemlidir. Tükettiğiniz yiyeceklere rağmen baş dönmesi devam ediyorsa kesinlikle bir uzman doktora görünmelisiniz. Bu yiyecekler normal yaşamda dengeyi sağlamak için faydalıdır. Farklı sebeplerden kaynaklı olabilecek baş dönmesi için yapılacak en iyi şey doktora gitmektir.