Basketbol Oyun Kuralları Oyun Süresi ve Saha Ölçüleri

Basketbol, James Naismith tarafından 1981 yılında ilk kez oynanmıştır. El ile oynanan basketbol, dünya genelinde oldukça yaygın bir spor dalı haline gelmiştir. Basketbol ilgisi olan veya yeni ilgi duymaya başlayan insanlar “ Basketbol oyun kuralları nelerdir” sorusuna yanıt aramaktadır. Basketbol spor dalına ilgi duyanlar için, bu yazımızda basketbol oyun kuralları, oyun süresi ve Saha ölçüleri hakkında detaylı bilgiler sunduk.

Basketbol Oyununun Saha Ölçüleri Nelerdir?

Basketbolla ilgi gösterenler, saha ölçüleri hakkında detaylı bilgi edinmek isterler. Basketbol oyununun saha ölçüleri bunlardır;

  • Basketbol oyununda sahanın uzun olan kenarı 28, kısa olan kenarı ise 15 metre olmakla birlikte şekil bakımından dikdörtgendir.
  • Basketbol sahasını ortadan bölen çizginin boyu 15 metredir.
  • Sahanın tam ortasında yer alan dairenin boyu 3.6 metredir.
  • Basketbol potaları 1.2, metre çizginin içeresinde yer almakla birlikte, potaların ölçüleri 1.2 veya 1.8 metredir. Ayrıca potada bulunan çember zeminden 3.05 metre yükseklikte olmakla birlikte, çemberin çapı 45 santimetredir.
  • Serbest atış için kullanılan çizgisinin uzunluğu 3.6 metre olmakla beraber, kısa kenara olan uzaklığı 5.8 metredir.

Basketbol Oyun Kuralları

Basketbol Oyun Kuralları Nelerdir?

 Günümüzde modern bir spor dalı haline gelen ve yaygın bir şekilde oynan basketbol oyun kuralları şunlardır;

  • Basketbol müsabakaları, iki takımdan oluşmakla birlikte, her bir takım 5’er kişiden oluşmakta ve toplamda 10 kişi ile oynanmaktadır.
  • Basketbol oyunu, 28 metre bir uzunlukta ve 15 metre genişliğinde olan sert ve düz bir zeminde oynanması gerekir.
  • Basketbol maçı oyun hakemleri, teknik komiser, masa görevlileri ve teknik komiserler gibi denetmenler tarafından, kurallara uygunluğu denetlenmektedir.
  • Basketbol maçında kazanan veya kaybeden takım, süre bitimine kadar en çok sayı sahibi olan taraf ile belirlenir. Ayrıca atış puanları 3 ya da 2 sayı olarak değerlendirir.

Basketbol Oyun Süresi

Basketbol oyununda her periyod 10 veya 12 dakikadır. Dünya genelinde basketbol periyodları 10, NBA basketbol oyunlarında ise bu süre 12 dakikadır. 4 periyottan oluşan basketbol maçları devre arasıyla birlikte ortalama 60 dakikadır. Fakat, bu süre iki takımın berabere kalması sonucunda değişebilmektedir. 1. Devre ve 2. Devre olarak iki bölüme ayrılan basketbol, devre aralarında oyuncuların dinlenmesi için 15 dakika süre verilmektedir.

Basketbol oyununda maç berabere kalırsa, oyunun devam etmesi ve kazananın belirlenmesi için, bir periyodun süresinin yardı kadar, takımlara süre verilir. Ayrıca her iki takıma her periyotta 2 kısa mola hakkı tanımaktadır. El ile oynanan basketbol oyun kuralları arasında normal süresi içinde her bir takım maksimum 8 defa molla hakkı kullanabilmektedir.

Basketbol Oyun Hakemleri Kaç Kişiden Oluşur?

Dünyada yaygın bir spor dalı olan basketbol, basketbol oyun kuralları arasında hakemler, diğer spor dallarında olduğu gibi burada da önemli bir etkiye sahiptir. Basketbol maçını 3 hakem yürütmektedir. Sana içinde 1 ve masa başında 2 hakem bulunur. Sana içindeki hakem, oyunu daha yakından takip etmektedir. Masa başında yer alan diğer iki hakem ise, süreyi ve ekrandan maçı takip ederek, saha hakeminin gözünden kaçanları kontrol etmektedir.