Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Kullanılacak olan alanın bambaşka bir yorum ve görüntü kazanmasını sağlayan dekorasyon işlemi bebek odası dekorasyonu için de oldukça önemlidir. Bebeklerin de birey olduğu kabul edilerek kendi zevk ve taleplerini yerine getirecek yaşa kadar ebeveynleri odalarını düzenlemektedir. Yetişkin odasına göre dekorasyon konusu değişiklik gösterecektir. Sahip olacağınız birkaç bilgi neticesinde sizlerde kullanışlı odalar yaratabilirsiniz.

Küçük Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

Odanın mevcut boyutu ortaya koyulacak olan dekorasyon ürünlerini ve fikirlerini doğrudan etkilemektedir. Geniş bir alana sahip olmayan ebeveynler tarafından da oldukça kullanışlı alanların oluşturulması mümkündür. Dekorasyon sırasında ilk belirlenmesi gereken duvar rengi ve perdeler olmalıdır. Sonrasında buna uygun halı seçimi gelir.

Bebek odası dekorasyonu sırasında genel olarak kızlar için pembe erkekler için mavi renk tercih edilse de ileride iki bebeğin kullanmasına uygun olması için bu tarz renklerden kaçınmak gerekir. Aynı zamanda beyaz gibi bir renk tercihi birçok dekorasyon malzemesinin bu renge uyum sağlamasına yardımcı olabilirsiniz. Odanın daha ferah ve geniş bir görüntü elde etmesini de renk oyunları ile sağlayabilirsiniz.

Bebek Odası Aksesuarları Neler Tercih Edilebilir?

Alanın geniş ya da dar olmasının yanı sıra tercih edilecek malzemelerin kalabalık oluşturmadan sade ve şık olması beklenir. Şıklıktan ziyade gösteriş değildir. Bir bebeğin ruhunu yansıtan dekoratif ürünlerin tercih edilmesi odada bir sıcaklık yakalamasını da sağlayacaktır. Örneğin bebeğinizin ufak yaşlarda tercih etmeyeceği bilindiği halde bir hevesle odayı tamamen oyuncakla doldurmamalısınız. Daha mantıklı hareket ederek odadan daha fazla kullanış elde edebilirsiniz.

bebek odası aksesuar

Seçeceğiniz aksesuarların bebek odası dekorasyonu konusunda yön vereceğini unutmayın. Bebek odasını andırması adına beyaz ya da siyah çerçeveli bebek tabloları oldukça ideal olmaktadır. Duvarın boş kalmaması bu anlamda önem taşır. Bunun yanı sıra oda içerisinde alanını varsa alandan da tasarruf sağlayacak bez değiştirme bölümü için bir ünite yer alabilir. Gerekli temizleme işlemleri için oldukça idealdir.

bebek odası

Bebeğinizin uyumasını kolaylaştıracak aksesuarlar tercihinde bulunabilirsiniz. Duvara yapıştırıldığında karanlık ortamda hafif ışık saçan yıldız stickerları oldukça uygundur. Ya da beşik üstüne asılan ufak sesli oyuncaklarda oldukça idealdir. Bu oyuncaklar uyanıklık sırasında da bebeğinizin duyu ve algılama süreçlerine katkı sunacağından birçok gelişimi bir arada sağlar. Uykudan uyandığında ağlamak yerine oyalanmasına da yardımcı olur.