Bebeklerde Pişik Nedenleri ve Pişik Tedavisi

Bebeklerin canı acıdığı için sürekli ağlamaklı olmalarının sebebi olan pişik, derinin kızarması ve pullanarak dökülen sulu deri şeklinde olur. Bebeklerin cildi çok narindir, bakımında da itina ve özen ister. Hele hele tüm gün bez ile kapalı ve havasız durması, sürekli çiş ile temas ediyor olması çok sık pişik olmasına neden olabilmektedir. Bebeklerde pişik nedenleri uzun süre çiş ya da kakalı bez ile temas halinde kalması ya da yediği besinlere bağlı olarak geliştirdiği alerjik bir tepki olabilmektedir.

Bebekler tüm gün bez ile durdukları için düzenli olarak bez değişimi yapılması önemlidir. Belirli aralıklar ile bezin değişmesi, bebeğin altının ıslak pamuk ile temizlenmesi ihmal edilmemelidir. Pişik olan cildin temizlemesi geciktirilirse hem bebeğin huysuzluğun artmasına hem de pişiğin ilerlemesine sebep olmaktadır.Bunu önlemek, pişiğin nasıl olduğunu ve nasıl tedavi edildiğini bilmek bebeğinizin huzuru ve sağlığı için çok önemlidir.

Bebeklerde Pişik Nedenleri

Bebeklerde pişik nedenleri çoğunlukla geç bez değişimi ya da kullanılan ıslak mendiller nedeniyle olsa da zaman zaman kullanılan ilaçlar ya da yenilen besinler de kızarıklığa sebebiyet verebilmektedir.

  • Bebeğin altının uzun süre ıslak kalarak idrarın tahrişe sebep olması
  • Cildin kaka veya çişten iyi temizlenmemesi
  • Antibiyotik türü ilaçlar kullanıldığında az su içilmesi
  • Bebeğin giyiminin abartılması, üst üste ve dar kıyafetler giydirilmesi
  • Kalitesi düşük ıslak mendil veya bez kullanımı

Bebeklerde Pişik Tedavisi Nasıl Yapılır?

pişik nasıl tedavi edilir

Bebeklerin cildi çok hassas olduğu için altının sürekli kuru olması lazım. Ayrıca bebeğinizin kilosuna uygun bebek bezi kullanılmasına dikkat edilmelidir. Pişik oluşması

halinde ıslak mendil yerine bebeğin poposunu yıkamak, iyice kuruması için bir süre hava almasını sağlamak çok önemlidir. Bebekler hasta olduklarında, antibiyotik türü ilaç kullanırken daha fazla pişik olabilir ve böyle zamanlarda bebeğe suyu çok içirmek gerekir.

Bebeklerde Pişiği Önlemek İçin Ne Yapılabilir?

Bebeğin bezini çok kısa aralıklarda değiştirmenin yanında bezini değiştirirken altının kuru olmasına çok dikkat edilmelidir.Bebeğin altını değiştirdikten sonra ısıtılmış ve soğutulmuş zeytinyağı ya da vazelin sürmek bebeklerde pişiği önlemek için yapılabilecekler arasındadır. Ayrıca bebeğin kıyafetlerinin pamuklu giysiler olmasına dikkat edilmeli, sıcak havalarda ise ince ve rahat kıyafetler giydirilmelidir.

Alt değiştirme sırasında pamuk kullanılamıyor ise ıslak mendili kaynar su ile yıkayarak kullanmak gibi basit önlemler pişik oluşumunu önleyebilir.Her bebeğin cildi farklıdır eğer pişik iyice kızarır, yer yer kanamalar olur ve gittikçe kötüleşirse derhal bir doktora götürün.