Bedelli Askerlik Başvurusu – 2021

Birçok kişi bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır? Sorusunu merak ediyor. Bu yüzden yazımızda bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz yıllarda bedelli askerlik sistemi hayata geçirilmişti. Geçtiğimiz dönemde karşımıza çıkan bu sistem birçok kişi tarafından tercih edilmiş durumda.

Ayrıca belli bir ücret karşılığında askerliğin kısa süreli yapılmasını sağlayan sistemin hala aktif olarak kullanılabildiğini belirtelim. Bu yüzden birçok kişi bedelli askerlik sistemine nasıl başvuracağını merak ediyor. Ancak tabi ki her isteyen kişi parasını yatırıp bedelli askerlik başvurusu yapamıyor. Çünkü bedelli askerlik sisteminde bazı bedelli askerlik başvuru şartları bulunuyor.

Bedelli Askerlik Başvuru Şartları Neler?

bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır

Yazımızın devamında bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır? Öğreneceksiniz. Ancak bu sorunun cevabından önce bazı detayları belirtmemiz gerekiyor. Daha önce bahsettiğimiz gibi bedelli askerlik başvurusu için sadece ücret ödemek yetmiyor. Birçok sistemde olduğu gibi bu sistemde de bazı başvuru ve yararlanma şartları bulunuyor. Yazımızın devamında bu şartlardan bazılarını sizler için sıralayacağız.

Güncel Bedelli Askerlik Başvuru Şartları 2021

 • “Askerlik çağına girmiş yükümlülerden herhangi bir yaş sınırlandırması olmaksızın fiili askerlik hizmetine başlamamış olmak.
 • Bakaya olmamak.
 • Yoklamasının yapıldığı tarihte yoklama kaçağı veya saklı olmamak.
 • Kanunda belirtilen bedel tutarını başvuru tarihinden itibaren iki ay içerisinde (ç) bendindeki süreyi aşmamak üzere peşin ödemek.
 • Temel askerlik eğitimine alınacağı yılın celp ve sevk dönemleri için tercihte bulunmak.”

Bazı başvuru şartları bu şekilde oluşuyor. Tüm başvuru şartlarını görüntülemek için buraya tıklayarak ‘SEKİZİNCİ BÖLÜM’ altında bulunan ‘Bedelli Askerlik’ kısmının başlangıcını okuyabilirsiniz. Şimdi bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır? Sorusuna geri dönelim.

2021 Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Güncel Bedelli Askerlik Başvuru Şartları 2021

Yazımızın bu kısmında bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır? Birlikte öğrenelim.

 • İşlemlere başlamak için ilk olarak buraya tıklayarak ‘Yoklama Başvurusu’ sayfasına gidin.
 • Ardından ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ diyerek e-Devlet hesabınıza giriş yapın.
 • Burada doldurmanız ve işaretlemeniz gereken yaklaşık 10-15 sayfalık bilgiler bulunuyor. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde dikkatlice doldurarak bu bölümü tamamlayın.
 • Burada ki bilgileri doldurduğunuzda bilgilerinizde herhangi bir problem yoksa sistem sizi sağlık muayenesine yönlendirecektir. Sağlık muayenesi için aile hekiminize gidin ve durumu belirterek muayene olun. Daha sonra bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır?
  Cevabını öğrenmek için diğer adımları uygulamaya devam edin.
 • Muayene sonrasında askerliğiniz için herhangi bir problem yoksa sağlık durumunuz e-Devlet üzerinde yaklaşık 3-4 gün içerisinde onaylanacaktır.
 • Sağlık raporunuz e-Devlet üzerinde onaylandıktan sonra buraya tıklayarak ‘Askerlik Hizmet Tercih İşlemleri’ sayfasına gidin.
 • Ardından yine e-Devlet hesabınıza giriş yaparak buradaki bilgilerin hepsini eksiksiz ve dikkatli şekilde doldurun.
 • Bilgileri eksiksiz şekilde doldurduktan sonra başvuru işlemini tamamlayın. Bu adımdan sonra e-Devlet üzerinde ki başvurunuz tamamlanmış olacaktır. Yine bu kısımdan başvuru durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Ancak bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır? Sorusunun cevaplanması için bir adım daha bulunuyor.
 • Başvuru işleminizin yapıldığı tarihten itibaren en geç 2 ay içerisinde bedelli askerlik ücretini belirtilen bankalara yatırmanız gerekiyor. 2021 yılının başlarında bedelli askerlik ücretinin 39.788,64 TL olarak gözüktüğünü belirtelim. Bu ücreti Ziraat Bankası, Vakıf Katılım Bankası, PTT şubeleri veya mal müdürlerine giderek yatırabilirsiniz.

Yazımızda sizler için bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır? Cevaplamaya çalıştık. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra bankaya bedelli askerlik ücretini de yatırdıysanız başvurunuz tamamlanmış olacaktır.