Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır Şartları Nelerdir?

2020 yılında Bedelli askerlik başvurusu insanların merak ettiği konulardan biri haline geldi. Bedelli askerlik, zorunlu askerliğe alternatif şeklinde ortaya çıkarılan bir uygulama olur. Bu uygulamada askerlik görev süresinin kısalması ve belli bir ücret ödenmesi durumu bulunur.

Bedelli Askerlik Başvurusu

Milli Savunma Bakanlığı’nın sunduğu olanak kapsamından faydalanmak isteyen kişiler, internet üzerinden detayları araştırmaya başlıyor.

Bu uygulamanın en temel amacı, devlet ve ordunun maddi ihtiyaçlarını karşılamak olur. Öte yandan da askerlik görevini yerine getirmek zorunda olan kişilerin işlerini kaybetmeden hayatlarına devam etmelerini sağlamak için yapılır

Ülkemizde uzun dönem askerlik 12 ay süre ile kısa dönem askerlik de 6 ay süre ile yapılır. Bedelli ise bunlara alternatif olarak belirli zamanlar içerisinde yürürlüğe giren bir uygulama şeklinde olur.

Bedelli askerlik nedir, hem kişilerin işlerini kaybetmemesi hem de ailelerinden uzun süre ayrı kalmamaları adına belirlenen ücret karşılığında yapılan kısa dönem askerlik olarak tanımlanabilir.

Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl yapılır

bedellik askerlik başvurusu

Ülkemiz vatandaşları askerlik zamanları gelince askere giderler. Zorunlu askerlik dışında çıkartılan bedelli askerlik

uygulamasından yararlanmak isteyen ve bu yol ile askere gidecek olan kişilerin başvuru yapabilmeleri için aşağıdaki yolları gerçekleştirmek gerekiyor.

E-Devlet yolu ile başvuru yapılan bedelli askerlik için önce E-Devlet şifresinin olması gerekiyor. E-Devlet kanalı ile aşağıdaki adımlar gerçekleştirilir.

  1. İlk ekranda askerlik başvurusu yapılmasına dair yazı geliyor, bu yazının onaylanması gerekir ardında tüm askerlik ile ilgili olaylar bu ekran üzerinden yapılıyor.
  2. Bir sonraki aşamada askerlik erteleme ekranı geliyor. Askerlik erteleme diğer adı ile tecil işlemlerinin bedelli başvurusu yapılabilmesi için iptal edilmesi gerekiyor.
  3. Bu ekran üzerinden iptal sebebi olarak da bedelli askerlik yapma isteği işaretlenir. Başvuru esnasında bedelli onayı gelmediği takdirde yatırılan ücretin hangi askerlik şubesinden çekileceğini seçilir ve kaydedilir.
  4. Kaydet tuşuna tıklanmasının ardından ekrana ödeme detayları gelir. Ödemenin gerçekleşmesinden sonra yine bu ekrana gelerek kalan maddelerin doldurulması gerekir.

Bedelli askerlik ödemeleri; Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Vakıf Katılım Bankası ve Ziraat Katılım Bankası üzerinden gerçekleştirilebilir ayrıca PTT şubelerinden de bedelli ödemesi yapılabiliyor.

Bedelli Askerlik Başvuru Şartları Nelerdir

Bedelli askerlik başvurusu düzenlemelerine göre 1 Ocak 1994 doğumlu kişiler dâhil olmak üzere bu tarihten önce doğanlar belirlenen ödeme karşılığında bu uygulamadan faydalanabilir. Bedelli askerlikten yararlanan kişilere 21 gün süren askerlik eğitiminin temeli veriliyor.

Yurt dışında vatandaşları için ise resmi şekilde yurt dışında 3 sene ve daha fazla çalışanların belirlenen ücreti ödemeleri ile askerlik görevi tamamlanmış oluyor.