Bir Alışkanlığı Bırakmak ve Kazanmak Ne Kadar Zaman Alır?

Herkesin, geç saatte kahvaltı yapmak, yemekten önce diş fırçalamak gibi farklı alışkanlıkları olabilir. Alışkanllıklar yararlı veya zararlı davranışlar olarak ikiye ayırabiliriz. Bazı alışkanlıklar güzeldir ancak, sıgara içmek gibi  kötü alışkanlıklar, bırakmak istediğiniz alışkanlıklardır. Bu yazımızda bir alışkanlığı bırakmak ve yeni alışkanlık kazanmak  ne kadar zaman alcağına ilişkin araştırmaları sizlerle paylaşacağız.

Yeni Bir Alışkanlık  Kazanmak Ne Kadar Zaman Alır?

Plastik cerrah Maxwell Maltz’ın 1960 tarihli Psycho-Cybernetics adlı kitabında  bir alışkanlık edinmenin zamanı 21 gün olarak belirtilmiştir. Bununla birlikte, 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre, yeni bir alışkanlık kazanılması gereken süre net değildir.

University College London’dan araştırmacılar, 12 hafta boyunca 96 kişinin yeni alışkanlıklarını incelediler ve yeni bir alışkanlığın edinme zamanı aslında 66 gün olduğunu buldular. Kısaca yeni bir alıkanlık edinmek için en az iki ay zaman gereklidir. Yapılan incelemede 21 günün bir insan için yeterli olamayacağı anlaşılmıştır. Kazanmak istediğiniz alışkanlığa ne kadar uzun süre bağlı kalırsanız, o kadar sürede alışkanlık edinirsiniz.

alışkanlıkları bırakma zamanı,

Alışkanlığı Bırakmak Ne Kadar Zaman Alır?

Görünüşe göre alışkanlığı bırakmak ve edinme yakından bağlantılıdır. Yeni bir alışkanlık edinmek ve kötü bir alışkanlığı bırakmak  madalyonun iki yüzüdür. Alışkanlık bırakmak

, aslında yeni bir alışkanlık edinmektir. Yeni bir alışkanlık edinmek, bir alışkanlığı bırakmaktan daha kolaydır.

Uzmanlar, bir alışkanlığı bırakmanın ne kadar zaman alacağı konusunda belli bir zaman dilimi olmadığı konusunda hemfikirdir. Alışkanlığı bırakmakdaki uygulanacak yöntem, alışkanlığı bırakacak kişinin karakteri, motivasyonu, koşulları alışkanlığı bırakmakdaki zamanı etkiler ve belirler.

Bazen kötü bir alışkanlık hızlı bir şekilde bırakılabilir. Örnek olarak sigara içmekten dolayı ciddi sağlık problemi yaşayan biri, sigarayı bırakmak isteyecektir. İnsana zarar veren kötü bir alışkanlık kısa bir zaman içerisinde bırakılabilir. Bir alışkanlığı başarılı bir şekilde bırakmak için, en önemli motivasyon onu bırakmayı istemektir ve bu düşüncenin beyinde sürekli olarak canlı olması gerekir.