Bisiklet Sürerken Dikkat Edilmesi Gerekenler | 2021

Bisiklet sürerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, hiç merak ettiniz mi? Cevabınız evet ise hazırladığımız bu yazıyı, gelin birlikte inceleyelim. Bisiklet, bilindiği üzere yediden yetmişe herkes tarafından sevilen ve kullanılan bir araçtır. Her ne kadar sürmesi oldukça eğlenceli bir araç olsa da ne yazık ki bisikletin bazı tehlikeleri de mevcuttur.

Bu tehlikelerden ilki hiç kuşkusuz dengedir. Zira, herhangi bir şekilde dengenizi kaybederseniz bisikletten düşebilir ve yararlanabilirsiniz. Fakat, alacağınız basit birkaç önlem sayesinde düşme esnasında başına gelebilecek olası yararlanmaları en aza indirebilirsiniz. Peki, bisiklet sürerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İşte, bisiklet kullanıcıları tarafından merak edilen bu sorunun en kapsamlı yanıtı…

5 Adımda Bisiklet Sürerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Mutlaka Kask Kullanın

Bisiklet sürerken dikkat edilmesi gerekenler listesini sizler için ayrıntılı olarak hazırladık. Sizlerde, hazırladığımız bu listeyi inceleyebilir ve güvenli bisiklet sürüşü için fikir sahibi olabilirsiniz. İşte, bisiklet sürerken dikkat edilmesi gerekenler

1.      Mutlaka Kask Kullanın

Kask

Güvenli bisiklet sürüşü için mutlaka kask kullanmalı ve dizlik takmalısınız. Ayrıca, bu ekipmanlara ek olarak gözlük ve eldiven kullanımını da asla ihmal etmemelisiniz. Zira, bahsettiğimiz bu ekipmanlar, olası kazalarda sizleri yararlanmalara karşı koruyacaktır.

2.      Kıyafet Seçimi Son Derece Önemli

Kıyafet Seçimi

Bisiklet sürüşü esansında mutlaka rahat edeceğiniz kıyafetleri seçmelisiniz. Rahat edeceğiniz kıyafetlerin yanı sıra mutlaka renkli (fosforlu yeşil, turuncu) kıyafetleri giymelisiniz. Giyeceğiniz renkli kıyafetler sayesinde diğer sürücülerde sizi fark edecek ve sürüş güvenliğiniz de artacaktır.

3.      Bisiklet Sürerken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Bisiklet Bakımını İhmal Etmeyin

Bisiklet Sürerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bisiklet bakımı, her ne kadar dikkat edilmese de son derece önemli konulardan biridir. Güvenli bisiklet sürüşü için mutlaka yola çıkmadan önce frenlerinizi kontrol etmeli, zincirlerinizi yağlamalı ve lastiklerinizi şişirmelisiniz. Yapacağınız bu hususlar sayesinde olası kazaların da önüne geçmiş olursunuz.

4.      Aydınlatma Kullanın

Aydınlatma

Gece bisiklet sürüşü yapan bireyseniz mutlaka aydınlatma kullanmalısınız. Aydınlatma için beyaz far tercih edebilir ya da hem öne hem de arka tarafa reflektör takabilirsiniz. Yapacağınız bu iki hamle sayesinde diğer sürücülerin sizi fark etmesini sağlayabilirsiniz.

5.      Telefon Kullanmak ve Müzik Dinlemek Tehlikeli Olabilir

Telefon Kullanmak ve Müzik Dinlemek

Trafikte bisiklet kullanan biriyseniz mutlaka telefondan ve müzikten uzak durmanız gereklidir. Zira, yüksek sesle müzik dinler ya da tüm dikkatinizi telefona verirseniz diğer araçların ikazlarını duyamayacak duruma gelebilirsiniz.

Çevre Yolunda Bisiklet Sürmek Yasak Mı?

Çevre Yolunda Bisiklet Sürmek Yasak Mı

Geçtiğimiz yıllar içerisinde alınan özel bir karar doğrultusunda çevre yolunda bisiklet kullanımı yasaklanmıştır. Fakat, rota üzerinde çevre yolu bulunuyorsa bisiklet sürücüsü bu yolu kullanabilir. Ama, çevre yolu üzerinde meydana gelebilecek herhangi bir kazada bisiklet sürücüsü %100 suçlu sayılacaktır.

Bisikletle Trafiğe Çıkmak Yasak Mı?

Bisikletle Trafiğe Çıkmak Yasak Mı

Bisiklet sürücüleri mutlaka kendilerine ait olan yollardan gitmelidir. Fakat, rota üzerinde herhangi bir şekilde bisiklet yolu bulunmuyorsa, yoldan gidebilir. Ayrıca bisiklet sürücüleri, alınan karar doğrultusunda yaya yollarını işgal edemez ve bisiklet yolu bulunduğu halde ana yoldan gidemez.

Bisiklet sürerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorusunu, sizler için yukarıda detaylı olarak yanıtladık. Sizlerde bisiklet sürerken dikkat edilmesi gerekenler yazımızı okuyabilir ve güvenli bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz.