Biyopsi Nedir Neden Yapılır?

Hastanede ameliyat türü bir operasyon geçirdiyseniz, biyopsi ifadesini de duymuş olmalısınız. Biyopsi, en çok ameliyat türü operasyonlarda karşımıza çıkar. Ameliyat ile vücuttan çıkarılan parçanın analiz sonucu da hasta için ayrıca bir önem taşır. Peki Biyopsi nedir ve neden yapılır?

Biyopsi nedir Neden Yapılır?

İnsan vücudundan bir doku çıkarılarak analiz edilmesine biyopsi denir. Bir hasta ile ilgili hastalığın tespit edilmesi ve incelenmesi için hastanın doku veya hücresine ihtiyaç duyulur.

Biyopsi ile hemen hemen her ameliyat sonrası vücuttan çıkarılan bir dokunun kanser belirtisi olup olmadığı araştırılır.  Biyopsi kanser tespitinin en hızlı yoludur. Herhangi bir cerrahi ameliyat sonrası, erken teşhis adına vücuttan alınan dokunun veya hücrenin biyopsi sonuçlarına bakılır. Biyopsi, laboratuvar ortamında gerçekleşir. Bu nedenle röntgen gibi tespitlerden daha doğru bir tespit verir.

Biyopsi, kanser ile ilgili bir terimdir. Doktorun hastadan biyopsi sonucu istemesi, hastanın kanser şüphesi olduğu anlamına gelmez.  Hastalığa kanserin sebep olup olmadığından emin olmak için biyopsi tedbirden yapılır.

biyopsi

Biyopsi türleri

Birkaç farklı biyopsi türü vardır. Hastanın hastalığına göre hangi biyopsi türünün uygulanacağı doktorlar tarafından belirlenir. İşte biyopsi türleri;

Kemik iliği biyopsisi

Doktorlar kan ile ilgili sorunlar olduğundan şüphelenirlerse, kemik iliği biyopsisi testi yaparlar. Bu test lösemi, anemi, enfeksiyon veya lenfoma gibi hem kanserli hem de kanserli olmayan durumları tek tek belirleyebilir. Bu test ile kanser hastasında vücudun başka bir yerindeki kanser hücre kemiklerine yayılıp yayılmadığını kontrol etmek için de kullanılmaktadır.

Endoskopik biyopsi

Endoskopik biyopsi, mesane, kolon veya akciğer gibi yerlerden numuneler toplamak için vücudun dokularına ulaşmada kullanılmaktadır. Bu işlem sırasında, endoskop adı verilen esnek, ince bir tüp kullanılır. Endoskopun ucunda küçük bir kamera ve bir ışık vardır.

Endoskop, vücudunuzdaki küçük bir kesi boyunca veya ağız, burun, rektum veya üretra da dahil olmak üzere vücudun herhangi bir açıklığı boyunca sokulabilir. Endoskopiler normalde her yerde beş ila 20 dakika sürmektedir. Daha sonra hasta, hafif rahatsızlık duyabilir, şişkinlik, gaz veya boğaz ağrısı yaşayabilmektedirler.

İğne biyopsi

İğne biyopsi, cilt örnekleri toplamak için veya cilt altında kolayca erişilebilen herhangi bir doku için kullanılmaktadır. Farklı iğne biyopsileri türleri arasında şunlar bulunur:

Çekirdek iğne biyopsileri, çekirdek örneklerinin yerden alındığı gibi, bir doku parçasını çıkarmak için orta boy iğne kullanılmaktadır. İnce iğne biyopsileri, şırıngaya tutturulmuş ince bir iğne kullanır ve sıvıların ve hücrelerin dışarı çekilmesini sağlar. Görüntü destekli biyopsiler, görüntüleme prosedürleri ile yönlendirilir.

Deri biyopsisi

Ciltte belirli bir durumdan şüphe duyulan bir döküntü veya lezyon varsa, doktorlar tarafından verilen tedaviye yanıt alınamıyorsa veya nedeni bilinmiyor ise doktorlar ilgili cilt bölgesinin biyopsisini yapabilirler. Bu işlem, lokal anestezi kullanılarak bir neşter ya da küçük bir dairesel bıçakla “zımba” olarak adlandırılan bölgenin çıkarılmasıyla yapılabilir.

Cerrahi biyopsi

Bazen bir hastada yukarıda açıklanan yöntemlerle güvenli veya etkili bir şekilde ulaşılamayan bir endişe alanı olabilir veya diğer biyopsi örneklerinin sonuçları olumsuzdur. Bu durumda bir cerrahi müdahele ile operasyon gerçekleştirilir.