Çek Defteri Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Çek defteri, bankalar tarafından ticaret alanında faaliyet gösteren kişilere özel olarak verilmektedir. Bireysel ve tüzel kişilere verilen bu defteri alabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekmektedir. Bankalar tarafından belirlenen bu şartları sağlayan kişiler ise son derece kolay ve pratik bir şekilde bu defteri alabilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra defter içerisinde yer alan her sayfa için de özel bir teminat miktarı belirlenmiştir. Ayrıca, bankalar tarafından belirlenen teminat miktarı da değişkenlik gösterebilmektedir. Peki çek defteri nasıl alınır, şartları nelerdir? Dilerseniz, bireysel ve tüzel kişiler tarafından merak edilen bu soruların yanıtlarını gelin kapsamlı olarak birlikte inceleyelim.

Çek Defteri Nasıl Alınır?

Çek Defteri Nasıl Alınır

Çek defterini satın alabilmek için öncelikli olarak çalışmak istediğiniz herhangi bir bankayı seçmelisiniz. Banka seçim işlemini tamamladıktan sonra defteri alabilmek için seçtiğiniz bankaya başvuru yapmalısınız. Yapacağınız başvurunun olumlu sonuçlanabilmesi için aşağıda yer alan belgeleri de hazırlamalı ve hazırladığınız bu belgeleri de bankaya teslim etmelisiniz. İşte, çek defteri başvurusu için gerekli belgeler…

  • Türkiye Cumhuriyeti için hazırlanmış kimlik belgesi.
  • İkametgâh yerinizi gösteren özel bir belge.
  • Tüm bunların yanı sıra sabıka kaydınızı gösteren belgeye de gereksinim duyulmaktadır.

Yukarıda yer alan belgelerde değişiklik görülebilir. Bu sebepten ötürü başvuru yapmadan önce bankanız ile iletişim kurmalı ve gerekli desteği almalısınız.

Çek Defterini Alabilmek İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Çek Defterini Alabilmek İçin Aranan Şartlar

Çek defteri alabilmek için mutlaka ekonomik gücünüzü gösteren teminatı bankaya vermeniz gereklidir. Bankalar tarafından belirlenen teminat bedeli her sayfa için 700 TL’dir. Söz konusu teminat şartını sağladıktan sonra başvurunuz onaylanacaktır.

Çek Defterini Kimler Alabilir?

Çek Defterini Kimler Alabilir

Bankalar, genellikle çek defterlerini mevduat hesabı yüksek olan kişilere vermektedir. Mevduat hesabı yüksek olan veya firma paydaşı olan kişiler kolaylıkla bu defteri alabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra çek defterini alabilmek için tacir olunmasına da gerek yoktur. Ekonomik durumu iyi olan bireysel ve tüzel kişiler bu deftere sahip olabilmektedir.

Çek Defterinin Türleri Nelerdir?

Çek Defterinin Türleri

Çek defteri, kendi arasında 6 farklı türe ayrılmaktadır. Bu türler ise şu şekildedir; Ticari defter, ticari hamiline defteri, gerçek tüzel kişi, gerçek tüzel kişi hamiline, gerçek kişi ve gerçek kişi hamiline olarak bilinmektedir.

Çek defteri nasıl alınır sorusunu sizler için yukarıda yanıtladık. Sizlerde, hazırladığımız bu içeriği inceleyerek bu defter hakkında ayrıntılı bilgilere erişebilir ve bu defteri son derece kolay bir şekilde bankalardan temin edebilirsiniz.