Çikolata Nasıl Yapılır?

Çikolata kalori değeri yüksek olması bakımından enerji veren bir yiyecektir. Çikolata sade yapıldığı gibi, sütlüsü, fındıklısı, fıstıklısı, envai çeşide sahiptir. Çikolata yapımı için gerekli olan malzeme kakaodur.

Çikolatanın ham maddesi olan Kakao, ağaçlarda yetişir. Kakao ağaçları ilk 4 yıl meyve vermez. Ondan sonra ise yılda iki kez kakao meyvesi verir. Ağaçların boyu 4 ile 10 metre arasında değişkenlik gösterir. Ağırlıklı olarak Güney Amerika ve Batı Afrika’da bulunur. Gövdenin yakınlarında çıkan olgun bir kakao meyvesi boyu 35 cm bulmaktadır. Her bir meyvenin içinde ortalama 30 tane yaklaşık 2 cm boyunda kakao çekirdekleri çıkar. Bu mucizevi bir güzelliktir.

Çikolata Yapım İşlemleri

Çikolata malzemesi olarak hasat edilen kakao çekirdekleri ilk alındığı haliyle kullanılamaz. Olgunlaşmış meyvelerin içinden çıkan bu çekirdekler, güneşte kurutulmak üzere muz yapraklarına bırakılır. Burada kurutulan çekirdekler fabrikaya işlenmek üzere yola çıkar. Burada temizlenen ve kalıntılarından ayrılan kakao çekirdekleri önce kavrulur ardından da öğütülerek toz halini aldırılır. Burada macunumsu bir malzeme edilir ve bu sıvı kıvamını almış olan malzeme çikolata yapımında kullanılır. Aynı şekilde preslenme suretiyle de kakao yağı elde edilir.

çikolata

Kavrulan kakao çekirdekleri sıvı halinde iken içine şeker karıştırılır. Daha sonra ağır bir silindir ile bir tabakaya yayılır. Tabakalar halinde kesilerek ayrılan malzemeye kakao yağı ilave edilir. Bu kavrulduğu için sertleşen çikolatanın yumuşamasını sağlar. Sonra başka bir makineye geçen malzeme orada kalıplara dökülür ve soğumaya bırakılır. Çikolata burada tam olarak hazır hale gelmiştir. Ayrıca çikolataların işlenebilmesi ve kolay şekil alabilmesi için içerisine lesitin maddesi eklenildiğini de belirtelim.