Cilt Tipleri Nelerdir? Hangi Cilt Tipi Daha Çabuk Yaşlanır?

Yağlı cilt tiplerinde genel olarak büyük gözenekler, çene çevresi ve burun yanlarında siyah noktalar oluşabilmektedir. Bu durum yağ bezi kanallarında meydana gelen tıkanma sonucunda meydana gelmektedir. Yağlı cilde toz ve kir kolayca nüfuz eder, bununla yanında, o, uzun süre kendi pürüzsüzlüğünü ve esnekliğini dengede tutabilir. Diğer deri tiplerinden avantajlı olarak yağlı cilt geç kırışıyor. Fakat yağlı derileri kurutmak için yoğun kozmetik ürünlere maruz bırakmak ve yüzü alkollü losyonlarla silmek yüzün derisinin aleyhine işliyor.

Normal cilt tipine çok nadiren rastlıyoruz. Böyle cilde esaslı bakım gerekmez, sadece onu koruyup saklamayı başarmak gerekir. Normal cilt taze, pürüzsüz, esnek olur, üzerinde iri gözenekler ve parıltılı lekeler oluşmaz, kabuk vermiyor. Ama yaş ilerledikçe normal cilt kurumaya başlar ve ilgiye ihtiyaç duyuyor.

Karma cilt tipine çeşitli cilt tiplerinin kombinasyonu tipiktir. Böyle cilde sahip kadınlarda alın, burun ve çene parçaları yağlı ve parıltılı, yanaklar ise kuru ve gergin olur. Bu en yaygın cilt tipidir.

Kuru cilt genellikle, ince ve solgun olur. Böyle deri kabuk verir ve çabuk kırışıyor. Böyle deri genç yaşta çok güzel olur. Zarif, pürüzsüz, küçük gözenekli. Ama yaş geçtikçe çok sık kırışıklıklar oluşmaya başlar. Kuru cilde bakım göstermek için çeşitli bitkiler esasında hazırlanan krem ve diğer araçlar kullanmak önerilir.

Yaşlı cilt yaş geçtikçe solgunlaşır, kendi nem dengesini kaybediyor. Göz çevresinde ince, alın, şakak, boyun ve burun-dudak nahiyelerde ise derin kırışıklıklar oluşur. Yaşlı cilt tiplerine uygun krem kullanılması tavsiye edilir.