Çocuğunuz Sözünüzü Dinlemiyorsa…

Kaliteli bir anne çocuk ilişkisinde sevgi, ilgi, paylaşım ne kadar önemliyse çocuk istekleri ve davranışlarının doğru şekillenmesi için ebeveyn yaklaşımı da bir o kadar önemlidir. Çocuğun gelişiminde güven en önemli kıstastır, güven duydukça kendini ifade edebilmeyi başarır. Ancak bu nokta bir filtreye benzetilebilir, çocuk bu filtreden sınırsız geçip gidebiliyorsa sorun var demektir.

Çocuğa Sınır Koymak İçin Nasıl Davranılmalı

Çocuğa Sınır Koymak İçin Nasıl Davranılmalı

Çocuğa sınır koymak için hayır demeyi bilmek gerekir. Hayır denildiğinde çocuğun üzgün hali onun sevilmediği yalnız bırakılması demek değil, hayata hazırlanması demektir. Çocuk neleri yapıp neleri yapamayacağını bu hayatta ebeveyninden öğrenir. Onların sınırları ile yetişerek ve zamanla da deneyimleyerek oturtmayı başarır.

Bir ebeveyn ile çocuk arasında mutlaka sınır olmalıdır. Hayır demek, yasaklar uygulamak hatta hatta cezalar vermek sınır demek değildir. Çocuğun her dediğinin yapılması ne kadar yanlış bir tutumsa, cezalayıcı bir tutum sergilemek te aynı şekilde yanlıştır. Sınır koyarken çocuğun ilerleyen yaşlarındaki halleri göz önüne gelmelidir, hayata hazırlamak sizin sayenizde olacaktır.

Çocuğa Doğru Yaklaşım Nasıl Olmalı

Çocuğa Doğru Yaklaşım Nasıl Olmalı

Herkesin sakinliğe ve sakin kalmaya ihtiyacı vardır ki, buna belki de en çok ihtiyacı olan ebeveynler dir. Özellikle yaşanılan pandemi döneminde devamlı evde olan çocuklar bağırır, şarkılar söyler, sorular sorar, dağıtır, öfkelenir. Bütün bunların hepsinin aynı anda cereyan etmesi demek, ebeveynlerden özellikle annenin ; çıldırma noktasına yaklaşması demek olabilir. Bu anlarda öfkeli cümlele yerine çok daha ılıman bir yaklaşımla ilişki kurmak çok daha verimli geri dönüşümler sağlayacaktır.

Saygı duymak ve kabullenmek insan ilişkilerinde olmazsa olmaz kuraldır. Bu kurallar bir çocuk için de geçerli olup , onun da gerektiğinde öfkesini göstermesini kabullenmek gerekir. Böylelikle duygularını iyisiyle kötüsüyle ifade etmeyi öğrenecektir. Çocuğa söz dinletmek, onun dünyasına bir adım atarak çok daha açık ve anlaşılabilir çerçevede olabilmekle mümkündür. Yasaklar yerine yönlendirmelerle bir yaklaşım çok daha faydalı geri dönüşümler sağlayacaktır.