Çocuklarda Alt Islatmanın Nedenleri?

Çocuklarda ileri yaşlara kadar devam eden yatak ıslatma sorununun temelinde yer alan neden oldukça önem taşımaktadır. Psikolojik bir nedene mi bağlı yoksa tıbbi bir sorundan mı kaynaklandığının tespit edilmesi ve sorunun çözümüne yönelik bir yöntem uygulanması gereklidir. Oldukça zor bir devre olan bu durum, hem çocuk hem de aile için de oldukça sıkıntılı bir dönemi beraberinde getirmektedir. Peki, alt ıslatma hangi durumu ifade eder? Alt ıslatmanın nedenleri nelerdir?

Yatak Islatma ya da Alt Islatma Hangi Durumu İfade Ederi?

Çocuklarda idrar tutma kabiliyeti her çocukta aynı olmasa da genelde 2 yaş sonrasında oluşmaya başlamaktadır. 2 yaşından büyük bir çocukta gündüz, 4 yaş üstü çocukta ise gece altını ıslatma problemi ortadan kalkmış olmalıdır. O yüzden 4 yaş üstü sağlıklı bir çocuk gündüz ya da gece istem dışı altını ıslatmaya devam ediyorsa, alt ıslatma problemi ile karşı karşıya olunduğunu söylemek mümkündür.

İlgili: Bebeklerde Pişik Nedenleri ve Pişik Tedavisi

Alt Islatmanın Nedenleri?

Psikolojik Sebepler

Çocuklarda rastlanan alt ıslatma sorununun pek çoğu psikolojik gelişmektedir. Çocuk gerçekte duygularını ifade etmekte zorlanıyorsa ve ebeveynlerinin dikkatini kendi üzerine çekmek istiyorsa bunu en iyi yapabildiği dışavurum yöntemi alt ıslatmak olmaktadır.

Tuvalet Eğitiminde Yapılan Hatalar

Çocuklarda tuvalet eğitimi için fiziksel ve duygusal olarak hazır oldukları bir süreç vardır. Şayet tuvalet eğitimi zamanından önce ve çocuk hazır olmadan verilirse tuvalet eğitimi esnasında yapılan baskıcı tutumlar, çocuğun duygusal dengesini bozarak, endişeye ve korkuya neden olur.

İlgili: Çocuklarda İşitme Kaybı Gelişimi Etkiler mi?

Çocuğun Uykusunun Derin Olması

Kimi çocuğun uykusu derin olabilmektedir ve derin uyku sürecinde idrar torbası dolsa dahi, beyne giden uyarıya rağmen çocuk tepki veremez.

Genetik Faktörlerin Etkili Olması

Geçmişte anne veya babasından her hangi birinde görülen alt ıslatma sorununun, yapılan araştırmalar neticesinde çocukta olma olasılığınınyaklaşık olarak yüzde 44 olduğu tespit edilmiştir.Her iki ebeveynde de ileri yaş dönemlerine kadar alt ıslatma sorunu yaşanmışsa çocukta görülme olasılığı ise yüzde 77’dir.

Çocuğunuz Altını Islatıyorsa Nasıl Davranmalısınız?

Çocuklarda görülen ileri yaşda alt ıslatma sorunu sebebinin tespit edilmesi ve sorunun giderilmesi kısa sürede bu sorunu ortadan kaldıracaktır. Sabah yatağını ıslatmış çocuğa hakaret edilmemesi, korkutulmaması, suçlanmaması, bağırılmaması ve cezalandırılmaması gereklidir. Altını ıslatmaması için, yatarken su içirmemek, sık sık tuvalete kaldırmak tek başına bir çözüm değildir. Bu sorunun giderilmesi esnasında, çocuğa sevecen ve sabırlı davranmak, ona güven telkin etmek yapılacak en doğru davranış olacaktır.