Çocuklarda En Sık Görülen Diş Problemleri

Çocuk sağlığı  her anne babanın önceliğidir. Her zaman gözümüz öncelike çocuklarımızın üzerinde olur. Çocuklarımızın,  ilk dişleri çıkar çıkmaz, çocuklarımızın diş sağlığını daha yakından takip etmeye başlarız ve çocuklarda yaygın diş problemlerine dikkat etmemiz gerekir. Erken tespit, çocuklarınızı güvende ve sağlıklı tutmanın her zaman güçlü bir yoludur. Bu yazımızda sizlere çocuklarda en yaygın görülen diş problemleri listesini derledik.

Diş Çürüğü

diş çürüğü

Çürük dişler, hem yetişkinler hem de çocuklar için ortak bir sorundur. Birçok çocuk diş fırçalama ve diş ipi kullanma konusunda yeterince tecrübeli değil. Doğru yapılmayan fırçalama işlemi ile birlikte şekerli yiyeceklerin tüketilmesi diş çürklerinin artmasını tetiklemektedir.  Diş fırçalama ve diş ipi kullanma teknikleri ve düzenli diş hekimi kontrolü, diş çürümesini önlemenin ve çocuklarınızın daha sağlıklı yaşam tarzları yaşamalarına yardımcı olmanın anahtarıdır. Elbette tatlı ve şeker tüketimini de azaltmak gerekir.

Hassas Dişler

hassas dişler

Hassas dişler, özellikle sıcak veya soğuk yiyecekler söz konusu olduğunda çocuklar için genellikle rahatsız edicidir. Hassas dişler görünürde endişe verici değildir, ancak daha derin bir soruna işaret edebilirler. Çocuklarınızın dişlerini daha sağlıklı olması için yılda iki kez aile diş hekimine düzenli kontrollere gitmesi gerekir.

Diş Eti Hastalığı

diş eti rahatsızlığı

Diş eti hastalığı normalde yetişkinlerde sıklıkla görünen bir hastalıktır, ancak diş hijyenine dikkat etmeyen çocuklarda yaygın olarak diş eti ağrısı, durgunluk, kızarıklık ve şişlikle olarak görülebilir. Diş eti hastalığı, diş fırçalamak gibi temel diş hijyeni kurallarına uyarak engellenebilir.  Çocuklarınıza, dişlerini ve diş etlerini sağlıklı tutmak için günde iki kez fırçalama ve diş ipi kullanma alışkanlığı edinmelerini öğretin.

Başparmak emme

parmak emme

Bir çocuk başparmak emme alışkanılığı edinse de elbette günün birinde parmak emmeyi bırakır, ancak çocuk kalıcı dişleri çıkmaya başlama yaşlarına geldiğinde halen başparmak emme devam ediyorsa kesinlikle müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Başparmak emme, dişlerin hizasını ve ağzın çatısını  bozacaktır.

Ağız kokusu

çocuk ağız kokusu

Ağız kokusu genellikle yediğimiz yiyeceklerden kaynaklanır, ancak kronik ağız kokusu, keskin gıdalardan daha derin bir soruna işaret edebilir. Çoğu durumda, kokular ağızdaki bakterilerden kaynaklanır ve bu, düzenli fırçalama ve diş ipi ile giderilebilir.

Diş Gıcırdatma

Diş Gıcırdatma

Diş gıcırdatma, çocuklar dahil pek çok insan için yaygın bir sorundur. Gıcırdatma genellikle üst ve alt dişler düzgün hizalanmadığında meydana gelir. Diğer durumlarda, ağrı veya strese bir tepki de olabilir. Zamanla diş gıcırdatma, baş ağrısından diş hasarına kadar bir dizi soruna neden olabilir. Tavsiye ve tedavi için bir diş hekimine danışılması gereken durumdur.

Çıkan süt dişleri

Çıkan süt dişleri

Çoğu zaman, çocuklarınız yeterince büyüdüklerinde süt dişleri çıkar. Süt dişlerinin çıkması yetişkin dişlerinin alttan geliyor olmasına işarettir. Ancak bazen beklenmedik erken diş çıkmalar olabilir. Bu durumlarda kesinlikle diş hekiminden destek almalısınız.

Çıkmayan süt dişleri

çıkmayan süt dişler

Bazı çocuklarda da erken çıkan süt dişleri yerine zamanı geldiğinde çıkmayan süt dişlerde olabilir. Çıkmayan süt dişleri genellikle yanlış hizalama gibi altta yatan bir sorunun göstergesidir. Böyle bir durumda diş hekimi müdahalesi gerekli olabilir.

Ortodontik Sorunlar

ortadonti

Çocuklar çok nadiren müdahale olmaksızın düz dişlere sahiptir. Genetik ve çene yapısı, çocuğunuzun dişlerinin nasıl çıkacağını belirlemede büyük rol oynar. Çoğu çocukta bulunan yaygın sorunlar arasında aşırı ısırmalar, boşluk sorunları ve yanlış hizalama bulunur. Bu tür tedaviler için Ortodonti diş hekimlerine başvurmalısnız.

Dental Anksiyete

Dental anksiyete

Diş anksiyetesi genellikle çocuklar için diş randevularını korkutur. Çoğu aile ve pediatrik diş hekimi, diş kaygısıyla başa çıkmak ve çocukların kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olmak için güvenli ve samimi bir ortam sunmak üzere eğitilmiştir.

Çocuklarda diş problemlerinin çoğu, erken tespit edilirse kolayca çözülebilir. Çocuklarınızın harika bir diş sağlığı ile başlamasını sağlamak için bu yaygın sorunlara dikkat edin. Çocuklarınızı düzenli olarak diş doktoru kontrolüne götürmeyi ihmal etmeyin.