Cunda Adasında Gezilecek En İyi 5 Yer

Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesine bağlı olan Cunda Adası, son dönemin en dikkat çeken tatil beldelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri olan bu ada hem tarihi güzellikleri hem de eşsiz doğa manzarası ile dikkatleri üzerine çekiyor. Dilerseniz, sizler için özel olarak hazırladığımız Cunda adasında gezilecek en iyi 5 yer listesini gelin ayrıntılı olarak birlikte inceleyelim.

Cunda Adasında Gezip Görebileceğiniz En İyi 5 Yer

Cunda Adası

Cunda adasında gezilecek en iyi 5 yer listesini sizler için ayrıntılı olarak hazırladık. İşte, sizler için hazırladığımız o özel liste…

1.      Aşıklar Tepesi

Aşıklar Tepesi

Aşıklar tepesi, Cunda Adasında gezip görebileceğiniz en güzel yerlerden biri olarak kabul ediliyor. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri olan bu tepe hem tarihi dokusu hem de eşsiz güzellikte olan manzarasıyla dikkat çekiyor. Eğer yolunuz bir gün Aşıklar Tepesine düşer ise mutlaka bir kahve içmenizi ve muhteşem gün batımını izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

İlgili: Bodrum Gezi Rehberi

2.      Taksiyarhis Kilisesi

Taksiyarhis Kilisesi

Cunda Adasında gezilecek en iyi 5 yer listemizde Taksiyarhis Kilisesi de yer alıyor. 1873 Yılında inşa edilen Taksiyarhis Kilisesi, bölgenin en önemli yapılarından biri olarak kabul ediliyor. Bölgede yaşanan depremler neticesinde ağır hasar alan klise, günümüzde restore edilerek müze haline getirilmiştir.

3.      Ayışığı Manastırı

Ayışığı Manastırı

Cunda adasının kuzey bölgesinde yer alan Ayışığı Manastırı, tarihi yapısıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Bölgenin en önemli tarihi yapılarından biri olan bu manastır, Suzan Sabancı tarafından özel olarak restore edilmiştir. Günümüzde müze olarak kullanılan Ayışığı Manastırı, her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

4.      Patriça Koyu

Patriça Koyu

Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri olan Patriça Koyu, huzurlu, sakin ve sığ yapısı ile dikkat çekmektedir. Son derece sıcak bir suya sahip olan bu koy, çocuklu ve bebekli aileler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca, deniz içerisinde bulunan localar ve şezlonglar sayesinde oldukça keyifli dakikalar da geçirebilirsiniz.

5.      Cunda Sokakları

Cunda Sokakları

Cunda adasında gezilecek en iyi 5 yer listemizde Cunda sokakları da yer alıyor. Tarihi Rum mimarisine sahip evler ile dolu olan bu sokaklar, kalabalık şehir hayatından sıkılanlar için oldukça ideal. Bölgenin tarihi dokusunu iliklerine kadar hissetmek isteyen kişiler, fayton turlarına da katılabilir.