CVV Kodu Nedir? Nasıl Öğrenilir?

CVV kodu, Türkçesi Kart Doğrulama Değeridir. 2001 yılından beri CVV kodu kullanılmaktadır. Kredi kartının güvenliği sağlaması için kod olmazsa olmazdır. Günümüzde her bankanın müşteriye sağladığı kartlarda da rahatlıkla görülebilir.

CVV kodu Nedir?

CVV kodu, internet üzerinden alışveriş yapmanıza olanak sağlayan bir koddur. Bu kod olmadan alım işlemini gerçekleştirmeniz mümkün değildir. Bu kod kartınızın arkasında yer alır ve farklı bir font ile yazılmış son 3 hanedir. Nadir de olsa bazı banka kartlarında bu hane 4 olarak da görülebiliyor. Bu kod sizin kredi kartınızın şifresini vermeden rahat bir şekilde alım yapmanıza imkân sağlayan 3 ve / veya 4 haneli koddur. Her kullanıcının CVV kodu birbirinden eşsizdir. Bu kodu kredi kartı şifreniz ile aynı yapmamaya özen gösteriniz.

CVV Kodumu Nasıl Öğrenirim?

CVV Kodumu Nasıl Öğrenirim

CVV kod, anlaşmalı olduğunuz bankanızdan temin ettiğiniz kartın üzerinde bulunur. Eğer uzun bir kullanım sonucu CVV kodunuz kartın üzerinden aşınmış ise anlaşmalı olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerini arayarak rahatlıkla kodunuzu öğrenebilirsiniz. Uzun vade de kolaylık olması için kartınızı yenileyebilirsiniz.

CVV Güvenlik Koduna Güvenebilir miyiz?

CVV Güvenlik

Teknolojinin ilerlemesinden dolayı insanlar, haliyle e-ticaret sitelerinde yapmış oldukları alışverişler sonucu dolandırıcıların tuzaklarına düşebilmektedir. Bu sebepten dolayı kart sahipleri tam güvenli bir şekilde alışveriş yapamaz hale gelebilirler.

CVV kod, internet üzerinden yapılan alışverişlerde ve / veya herhangi bir platformdan alınacak bir ürünün sağlam ve sıkıntısız bir şekilde alıcıya ulaşmasını sağlar. CVV kodu

, 3D security adlı sistem ile güçlendirilmiştir. Bu şekilde, alışverişinizi tamamlamanız için telefonunuza gelen SMS kodunu onaylamanız lazım, aksi taktirde alışverişiniz gerçekleşmez.

İlgili: İnternette Güvenli Alış Veriş Nasıl Yapılır?

CVV kod sadece ve sadece size ait olan bir numaradır. Bu kodu sizden başka biri bildiğinde sıkıntıya yol açabilir, kartınızın güvenlik kodunu kimse ile paylaşmamaya özen gösteriniz. Kartın önündeki 16 haneli kod ve güvenlik yani CVV kodunuz öğrenilirse kartınız tamamen kontrol edilebilir hale gelir. Böyle bir durum ile karşılarsanız anında anlaşmalı olduğunuz bankayı arayarak kartınızın iptal işlemini gerçekleştirin. Bunu yapmadığınız taktirde çok çok büyük sıkıntıları maruz kalabilirsiniz, bunu unutmayın.