Deniz Salyası Nedir, Neden Olur?

Deniz salyası bir diğer bilinen adı ile Müsilaj, son dönemlerde ülkemizin gündeminde yer alan doğa olaylarından biri olarak kabul edilmektedir. İlk olarak Marmara denizinde başlayan bu doğa olayı, kısa süre içerisinde yayılarak Kuzey Ege kıyılarına kadar ilerlemiştir. Bulunduğu ortama koku yayan ve görsel açıdan olumsuzluklara neden olan Müsilaj, aynı zamanda deniz altı yaşamını da etkilemektedir.

Ekolojik yıkıma neden olabileceği düşünülen Müsilaj sorununun en temel nedeni ise çevre kirliği olarak gösterilmektedir. Son derece tehlikeli bir doğa olayı olan Müsilaj sorunu hem deniz altı yaşamını olumsuz etkilemekte hem de yeni bir salgının başlamasına neden olabilmektedir. Peki, deniz salyası nedir, neden olur, hangi sorunlara yol açar?

Deniz Salyası Nedir?

Deniz Salyası Nedir

Deniz salyası alglerin, denizanalarının ve deniz kirliğinin artmasıyla oluşan yapışkan koyu kıvamlı bir madde olarak bilinmektedir. Bulunduğu konuma hızlı bir şekilde yayılan bu madde, aynı zamanda oldukça kötü bir kokuya da neden olabilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra Müsilaj sorunu, denizaltında bulunan canlılara da olumsuz bir şekilde etki yapmaktadır. Marmara denizinde başlayan Müsilaj sorunu engellenemez ise deniz altı yaşamanın son bulması kaçınılmaz olacaktır.

Deniz Salyası Neden Olur?

Deniz Salyası Neden Olur

Müsilaj, ülkemizin hemen hemen birçok yerinde görülen doğa olaylarından biri olarak kabul edilmektedir. Ekolojik bir yıkıma neden olabileceği düşünülen bu sorunun nedenleri ise oldukça farklıdır. İşte, deniz salyasının oluşmasına neden olan o faktörler;

  • Müsilaj sorunu, öncelikli olarak deniz kirliğinden dolayı meydana gelebilmektedir.
  • Müsilaj sorunu deniz içerisinde yer alan alglerin ve denizanalarının çoğalması nedeniyle oluşabilmektedir.
  • Tüm bunların yanı sıra iklim değişikliği sebebiyle de bu sorun ortaya çıkabilmektedir.

Müsilaj Hangi Sorunlara Yol Açar?

Müsilaj Hangi Sorunlara Yol Açar

Müsilaj sorunu eğer kısa süre içerisinde çözülemez ve yayılmaya devam ederse ne yazık ki ekolojik bir yıkıma sebebiyet verebilir. Yapılan bilimsel araştırmalar doğrultusunda öncelikli olarak Müsilaj sorununun olduğu bölgede deniz yaşamı son bulabilir. Ayrıca bu sorun, su üzerinde yer alan bitkilerin ölümüne de neden olabilir.

Tüm bunların yanı sıra Müsilaj sorunu nedeniyle bölgede ciddi bir kolera salgını da ortaya çıkabilir. Bu tür ciddi sorunlar ile karşılaşmamak adına mutlaka zamanında ve en kısa süre içerisinde Müsilaj sorununa müdahale edilmelidir.

Fakat, uzmanlara göre deniz salyası sorunu ne yazık ki kısa süre içerisinde tamamen çözülemeyecektir. Bu sorunun çözülebilmesi için en az 2 yıllık bir süreye ihtiyaç duyulmaktadır.