Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır?

Deprem ülkesi olduğumuz gerçeği her defasında yüzümüze acı gerçeklerle çarptığından her evde deprem çantası hazır bir şekilde bulunmalıdır. Deprem anında ve özellikle sonrasında işimize yarayacak birçok önemli malzemeyi bulunduracağından kolaylık sağladığı apaçık bir gerçektir. Deprem korkusunu her birey yaşasa da deprem çantasını hazırlama konusunda atılmayan adımlar oldukça geç kalmalara sebep olacaktır.

Deprem Çantası İçinde Neler Olmalıdır?

Çanta hazırlama oldukça kolaydır ve ekstra masrafları da yok denecek kadar azdır. Önemli olan durumun hazırlama kararı olmasıdır. Bugün yaparım yarın yaparım diyerek yapılan geçiştirmeler günü geldiğinde çok geç olabilir. Depremin hangi gün ya da zamanda geleceği konusunda bilgimizin olmaması bu anlamda çabuk hareket etmemizi zorunlu kılmaktadır. Gecikmeden deprem çantasını bir an önce oluşturmak gerekir.

Deprem Çantası İçinde Neler Olmalıdır

Deprem çantası oluştururken içerisinde bulunması gereken malzemeler:

  • Aile sayısına göre su,
  • Sürekli kullanılan ilaçların yedekleri,
  • Battaniye,
  • Evcil hayvan varsa mama,
  • Önemli kişilerin adres ve numaraları,
  • El feneri,
  • Bozulmayacak konserve yiyecekler,
  • Düdük,
  • Çok amaçlı kullanılabilecek çakı bulunur.

Genellikle deprem sonrası bulunan alana yardımlar hızlı bir şekilde ulaştırılmaya çalışılmaktadır. Ancak gelme süresi ve depremin etkisi neticesinde zaman değişiklik gösterecektir. Bundan dolayı yardım gelene kadar en azından kendinizi dışarı çıkarabildiyseniz ve hayattaysanız koruma sağlamanız gerekir. Araçlar deprem alanlarında kullanılması en riskli durumlardandır. Bundan dolayı kalabileceğiniz bir çadırı da çantaya ekleyebilirsiniz.

Deprem Çantası Nerede Bulunmalıdır?

Deprem çantası oluşturmak kadar deprem çantasının nerede tutulacağı da büyük önem taşımaktadır. Deprem anı psikolojik açıdan oldukça zorlayıcı bir andır. Fiziksel olarak da kontrol zor sağlanır. Kişinin psikolojik sağlamlık derecesine göre şok anını çabuk atlattığı bilinir. Ancak her birey soğukkanlı davranışlar gerçekleştiremeyeceğinden doğru alanlar belirlemek gerekir.

Deprem Çantası Nerede Bulunmalı

Anın etkisiyle hareket etmeninde zor oluşacağı düşünüldüğünde ev içerisinde ulaşımı en kolay ve çıkışa yakın alanlara deprem çantaları koyulmalıdır. Deprem anında ilk katta bulunmayan kişilerin dışarıya yönelmemesi gerekir. Çök-kapan- korun hareketi sonrası depremin etkileri bittiğinde sakin ve çabuk bir şekilde dışarı çıkılmalıdır. Kapıya yakın bulunan çantanın da hemen alınması böylece sağlanacaktır.

Yine aynı şekilde deprem çantası yatakların başucunda da bulunabilir. Deprem anında binanın dayanıklı olmaması sebebiyle yıkımlar gerçekleşebilir. Böyle bir durumla karşılaşan bireyler çantada yer alan fener ve düdük sayesinde dışarıdaki bireylere sesini duyurması mümkün olacaktır. Her iki durumda da çantanın önemini kavramak ve eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekir.