Diş Fırçası Seçimi Nasıl Yapılır? | 2021

Diş fırçası seçimi, son derece önemli olan konuların başında gelmektedir. Yanlış bir şekilde seçilen dış fırçaları nedeniyle kişilerde ciddi sağlık sorunları meydana gelebilmekte ve hatta diş kayıpları görülebilmektedir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için mutlaka öncelikle uzman bir hekime danışmalı ve ardından diş fırçası seçimini yapmalısınız.

Diş fırçası seçiminde dikkat edilmesi gereken birçok farklı husus bulunmaktadır. Uzman hekimler tarafından belirlenen belli başlı kriterleri dikkat ederek yapacağınız seçimler sayesinde diş sağlınızı koruyabilirsiniz. Peki, diş fırçası seçimi nasıl yapılır? Dilerseniz, merak uyandıran bu sorunun yanıtını gelin ayrıntılı olarak birlikte inceleyelim.

Diş Fırçası Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Diş Fırçası Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Diş fırçası seçimi yaparken, mutlaka ağız sağlığını ön plana almalı ve seçim işlemini bu doğrultuda gerçekleştirmelisiniz. Ağız sağlığının yanı sıra dikkat edilmesi gereken birçok farklı kriterde bulunmaktadır. İşte, dikkat edilmesi gereken o kriterler…

İlgili: Diş Fırçası İle Yapılabilen 8 Bakım Yöntemi

  • Diş fırçası seçimini yapmadan önce uzman bir diş hekimine danışmalısınız.
  • Çok büyük başlı diş fırçaları, kişilere zorluklar çıkarabilmektedir. Bu sebepten ötürü büyük başlı diş fırçalarından uzak durmalı ve ağız boyutunuza uygun olan fırçaları tercih etmelisiniz.
  • Yumuşak kıllı diş fırçalarını seçmeye özen göstermelisiniz. Söz konusu yumuşak yapıda olan kıllar sayesinde yemek artıklarına kolaylıkla ulaşabilir ve onları çıkarabilirsiniz.
  • Diş fırçasının sapı mutlaka esnek ve kaymaz bir yapıda olmalıdır.
  • Ayrıca, diş fırçanızı mutlaka belirli aralıkla yenilemeli ve kendinize en uygun olan diş fırçasını tercih etmelisiniz.
  • Tüm bunların yanı sıra şarjlı veya elektrikli yapıya sahip olan diş fırçalarını da satın alabilirsiniz.

En İyi Diş Fırçası Nasıl Olmalıdır?

En İyi Diş Fırçası Nasıl Olmalı

Kullanılan diş fırçası, kişilerin ağız yapısına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat, yetişkin bireyler için orta sertliğe sahip olan fırçaların kullanılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca, hassas yapıda olan dişleriniz varsa mutlaka yumuşak kıl tabakasına sahip olan diş fırçalarını tercih etmelisiniz.

Diş Fırçası En Çok 6 Ayda Bir Değiştirilmeli Midir?

Diş Fırçası En Çok 6 Ayda Bir Değiştirilmeli

Uzman hekimler tarafından yapılan açıklamalara göre diş fırçaları mutlaka en az 6 ayda bir değiştirilmelidir. 6 Aydan uzun kullanılan diş fırçaları zaman içerisinde etkisini kaybetmektedir.

Diş Fırçasını Değiştirmezsek Ne Olur?

Diş Fırçasını Değiştirmezsek

Diş fırçasını önerilen periyotlarda değiştirmezseniz ne yazık ki ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Etkisini kaybeden diş fırçaları nedeniyle kişilerde plak oluşumu meydana gelebilmekte ve diş etlerinde bakteriler oluşabilmektedir. Bu tip durumlarla karşılaşmamak adına mutlaka doğru diş fırçası seçimi yapmalı ve uzman hekimler tarafından önerilen süre boyunca diş fırçanızı kullanmalısınız.