Diyet Kola İçmenin Vucuda Ne gibi Bir Etkisi Vardır?

Kola tüketimi her geçen gün ciddi bir şekilde artış gösteriyor. Özellikle diyet kola, kilo vermek isteyenlerin veya kilo almak istemeyenlerin tercih ettiği bir içecektir. Diyet kolanın tüketimi gerçekten büyük bir artış gösterdi.Kilosuna dikkat etmeye çalışan insanlar asitli bir şeyler içmek istediğinde Diyet kolayı tercih etmektedirler.

Diyet kolada sıfır kalori olmasına rağmen, vücudunuza birçok farklı şekilde zarar verebilir. Diyet kolada bulunan yapay tatlandırıcılar ve diğer bileşenlerden dolayı, her gün aşışırı Diyet Kola tükettiğinizde vücudunuz bazı zararlarla karşı karşıya kalabilir.

Her Gün Diyet Kola İçmenin Zararları

Her gün diyet kola içmenin zararlı olabileceğine ilişkin bilimsel kanıtlar vardır. Bu araştırmalara göre her gün diyet kola içmenin olası zararları aşğıda belirtilmiştir.

Her marka diyet Kola’da her zaman bir tür yapay tatlandırıcı bulunur. Coca-Cola’ya göre Diyet kola  aspartam içerir, ancak bazı versiyonlarda Splenda (sukraloz) bulunur. Bu yapay tatlandırıcılar, diyet içeceklerinin kalori eklemeden tatlı olmasını sağlayan katkılardır.

Aspartam ve sükraloz en yaygın kullanılan yapay tatlandırıcılardan ikisidir. Bazı çalışmaların gösterdiği gibi diyet kola potansiyel olarak metabolik sendrom geliştirme riskinizi artırabilir ve bu da kalp hastalığı riskinizi artırabilir.

Bazı araştırmalar, yapay tatlandırıcıların düzenli ve aşırı tüketiminin aslında kilo vermeye değil, kilo almaya  yol açtığını belirtiyor.

İnsanlar, diyet kolayı  çok fazla şeker tüketmekten kaçınmak için içmeyi tercih ediyor. Diyet Kola’da bulunanlar gibi yapay tatlandırıcılar herhangi bir kaloriye sahip olmasa da, daha fazla şeker istemenize neden olur. Yapay tatlandırıcılar şeker bağımlılığını teşvik ediyorlar. Şekeri azaltmak için diyet kola içiyorsanız, Diet kola muhtemelen iyi bir fiki değil. Yapay tatlandırıcılar, özellikle tatlılar için isteklerinizi artırır. Bu nedenle, her gün bir Diyet Kola içmek bile daha fazla tatlı istemenize neden olabilir. Her gün Diyet Kola içerseniz, yaşamınız boyunca ne yazık ki hastalığa yakalanma riskiniz artar.

Her gün bir Diyet Kola içmek aslında yüksek tansiyona neden olabilir. Araştırmalar, Diyet Kola gibi yapay olarak tatlandırılmış içeceklerin içilmesinin hipertansiyona yol açabileceğini bulmuştur .

Her gün Diyet Kola içmenin diğer riskleri

  • Böbreklerinize zarar verir.
  • Hamile kadınlar bebeklerinin obezite olma riskiyle karşı karşıyadır.
  • Kanser riskinizi artırır.
  • Hücrelerinize zarar verebilir.

Her gün diyet kola içmenin sonucunda yukarıda belirtilen muhtemelen vucudunuzda oluşabilecekler zararlardır. Diyet kola elbet içilebilir ancak her gün diyet kolay içmekten kaçınmak gerekir.