Dizüstü Bilgisayar Kullanırken Yemek Yemenin Zararları?

Dizüstü bilgisayarlar ve telefonlar son zamanlarda hayatımızın bir parçası durumundadır. Dizüstü bilgisayar kullanırken birşeyler yemek bir çok insanda sıradan bir hal almaya başladı. Hemen önünde yemek yemek oldukça yaygın bir alışkanlık haline geldi. Ancak, dizüstü bilgisayar kullanırken birşeyler yemek ciddiye almamız gereken sağlıksız beslenme, obezite gibi çok fazla olumsuz etkisi  vardır.  İşte dizüstü bilgisayar kullanırkenin yemek yemenin zararları….

Şişkinlik ve hazımsızlığa neden olur

Şişkinlik ve hazımsızlığa neden olur

Yiyecekleri doğru şekilde sindirmek için dinlenmemiz gerekir. Yiyecekleri dikkatlice çiğnemek, büyük parçacıkları daha küçük parçalara ayırmak sindirime yardımcı olur. Dizüstü bilgisayar kullanırken yediklerinizi sindirmek oldukça zor olur.

Ne kadar yediğini fark edemezsin

Ne kadar yediğini fark edemezsin

Dizüstü bilgisayarada vakit su gibi akıp geçer, video izlerken, internette gezinirken zaman akıp geçer. Dizüstü bilgisayarda vakit geçirirken ne kadar yemek yediğinizin de fark edemezsiniz.

Hızlı yemek yersiniz

Hızlı yemek yersiniz

Yavaş yemek her zaman için daha sağlıklıdır. Yavaş yemek sindirimi kolaylaştırır ve kilo almanızın önüne geçer. Dizüsütü bilgisaya başındayken yemek yediğinizde genelde daha hızlı yemek yeme eğiliminde olacaksınızç Bu da yediğinizi sindirmekte zorlanacağınız ve kilo alacağınız anlamına gelecektir. Hızlı yemek yemenin tüm olumsuz etkilerini yaşamanız muhtemeldir.

Yediğinizden lezzet alamama

Yediğinizden lezzet alamama

Bilgisayarın başında yemek yediğinizde beyniniz tamamen bilgisayar ekranında olacağı için yediğiniz yemeğin lezzetini de yeterince algılamayacaksınız. Keyifli yemek yemekten uzak kalacaksınız.

Abur cubur

Abur cubur

Televizyon ya da bilgisayar gibi ekranın önünde yemek yemeyi tercih ettiğinizde araştımalar gösteriyor ki genelde yemekleri de abur cubur yiyecekler arasından tercih edeceksiniz demektir. Abur cubur yemek her zaman sağlıksız yiyecek gruplarıdır.

İlgili: Bir Alışkanlığı Bırakmak ve Kazanmak Ne Kadar Zaman Alır?

Yemek yemeye devam edeceksiniz

Yemeye devam edeceksin

Bir çalışma, insanların yemeğinizi bilgisayarın önünde yedikten sonra bile halen bir şeyler yemek eğiliminde olduğunu gösterdi. Bilgisayar önünde yemek yiyen birisi yaklaşık yarım saat sonra yine bişeyler yemek isteyecektir. Bu da sürekli bir yemek yeme sonucunu ortaya koyacaktır.

Çocuklara dikkat

Çocuklara dikkat yemek yerken tablet

Günümüzde biliyoruz ki bir çok anne baba çocuklarına yemek yedirirken telefondan veya tabletten çizgi film izlettirmektedir. Bunu yapmayan ebeveyn sayısı az gibidir. Ancak çoğunluğun bu şekilde davranıyor olması yapılan işin doğru olduğu anlamına gelmez. Çocuklara yemek yedirirken bir şeyler seyrettirme alışkanlığından vazgeçin. Çocuğunuza bu gelecekte alışkanlık olarak kalacaktır ve her zaman sağlıksız bir alışkanlığına sahip olması muhtemeldir.