Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır sorusu, kış aylarının gelmesiyle birlikte son dönemlerde oldukça sık sorulmakta ve vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Özellikle, kış ayları içerisinde yapılan çeşitli hatalardan ötürü yüksek faturalar gelebilmektedir. Hal böyle olunca, vatandaşların büyük bir kısmı da fatura miktarını düşürebilmek için çeşitli yöntemleri araştırmaktadır. Peki, doğru teknikleri uygulayarak doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır? İşte, 5 maddede dikkat edilmesi gerekenler…

5 Adımda Doğalgaz Tasarrufu

5 Adımda Doğalgaz Tasarrufu

Aşağıda yer alan adımları uygulayarak son derece kolay ve bir o kadar da pratik bir şekilde doğalgaz tasarrufu yapabilirsiniz. İşte, ayrıntılı tasarruf yöntemleri;

1.      Oda Termostatı Kullanın

Oda Termostatı

Doğalgaz da tasarruf yapabilmek için oda termostatı kullanmaya özen gösteriniz. Odanızda kullanacağınız özel termostatlar sayesinde gereksiz doğalgaz tüketiminin de önüne geçebilir ve oldukça kolay bir şekilde tasarruf sağlayabilirsiniz.

2.      İzolasyona Dikkat

İzolasyon

Çeşitli mantolama yöntemlerini uygulayarak oldukça kolay bir şekilde doğalgaz tasarrufu sağlayabilirsiniz. Unutmayın, yaşadığınız evde herhangi bir mantolama ve izolasyon bulunmuyor ise eviniz daha soğuk olacak ve doğalgaz tüketimi ciddi anlamda artacaktır.

Dış cephe izolasyon işlemlerinin yanı sıra bulunduğunuz dairenin pencerelerine de oldukça dikkat edin. Çift cam kullanımına da azami derece de özen gösterin.

3.      Kombi Kullanımına Dikkat

Kombi Kullanımı

Gündüz işte olan kişilerin büyük bir çoğunluğu kombilerini tasarruf sağlaması adına tamamen kapatmakta ve akşam eve geldiğinde tekrar açmaktadır. Bu uygulama temel de her ne kadar doğru bir yöntem gibi gözükse de ne yazık ki bu düşünce oldukça yanlıştır.

Zira, akşam saatlerin de açılan kombiler kısa süre içerisinde evi ısıtabilmek için oldukça yüksek bir güç sarf edecek ve sarf edilen bu güç nedeniyle de doğalgaz kullanımı ciddi anlamda artacaktır.

Doğalgaz tasarrufu yapabilmek için kombinizi asla kapatmayınız. Kapatmak yerine, tasarruf edebilmek için dereceyi düşürebilir ve akşam saatlerinde eve geldiğinizde kombinin derecesini tekrar yükseltebilirsiniz.

4.      Yoğuşmalı Kombi Tercih Edin

Yoğuşmalı Kombi

Doğalgaz kullanımında ciddi oranda tasarruf yapabilmek için mutlaka Yoğuşmalı kombileri tercih ediniz. Zira, bu kombiler sistem içerisinde var olan atık gaz ve su buharını özel bir sistem vasıtasıyla kullanmakta ve kullanıcılarına tasarruf sağlar.

5.      Peteklerin Önünü Kapatmayın

Peteklerin Önü

Doğalgaz da tasarruf yapabilmek için peteklerin önünü herhangi bir eşya ile kesinlikle kapatmayın. Zira, peteklerin önünü kapatarak ısı yalıtımını engelleyecek ve daha fazla enerji tüketilmesine neden olabileceksiniz.