Doğru Bildiğimiz Temizlik Yöntemleri Ne Kadar Doğru?

COVID-19 pandemisi olayı başladıktan sonra temizlik konusu insanların gündeminde daha fazla yer etmeye başladı. Temizlik ile ilgili bir çok okuduğumuz veya duyduğumuz temizlik yöntemleri vardır.  Peki bu temizlik yöntemleri geçekten işe yarıyor mu? Bazı araştırmacıların elde ettikleri sonuçlara göre doğru bildiğimiz ancak yanlış olabilecek temizlik efsaneleri.

Sirke Kullanmanın Temizlikte Etksi

sirke ile temizlik

Virüs seebebiyle temizlik konusunda farklı temizlik yöntemleri ev hanımlarınca uygulanmaktadır. Sirke, çok uzun zamandır bir çok kişi tarafından temizik malzemesi olarak da kullanılmaktadır. Ancak temizlikte sirke kullanımı ne kadar faydaıdır?

Sirke, anti-bakteriyel veya antivirüs temizlemek için üretilmiş bir temizlik ürünü değildir. Sirke, yüzey dezenfekte etmek için antimikrobiyal bir ürün olarak tanınmadığı belirtiliyor. Bunun yerine yüzey dezenfektanı olarak güvenilir hidrojen peroksit ürün kullanılmalıdır.

Sirke, evinizin bazı bölgelerindeki kiri çıkarmak için iyi olabilir, ancak her yüzey için uygun değildir. Sirkenin hammaddesi asetik asit, düşük pH ve yüksek asitlik seviyesine sahiptir. Asetik asit, metal, cam ve bazı seramik ve taş karolar ile harçlar dahil olmak üzere birçok sert yüzey tipine zarar verme potensiyeli vardır.

Pencere ve Aynaların temizliğinde Gazete Kullanımı

gazete temizlik

Cam ve ayna türü yüzeyleri silerken gazete kullanmak çok sık yapılan bir temizlik yöntemidir. Her yüzeyi temizlemek için yüzeye göre farklı temizlik malzemesi üretilmişken gazete ayna ve cam temizlemede ne kadar etkili olabilir?

Gazete ıslandığında hızla parçalanan bir kağıt türü bir maddedir.  Temizlik sırasında çabuk parçalamasından dolayı  ayna çerçevelerine ve pencere eşiklerine gazete kağıdı lekeleri bırakır. Bunun yerine cam temizleyici ve mikrofiber bez kullanılmasını önerilir.

Karbonat, Halı Kokusunu Giderir mi?

karbonat halı temizleme

Karbonatın birçok faydası vardır, ancak halı koku giderme için gerçekten etkili midir? Halı üzerine serpiştirilen karbonat kokuyu tamamen temizlemez ancak kötü kokuyu bastırır ve böylelikle kokunun giderildiğini düşünebilirsiniz. Kokuyu gerçekten ortadan kaldırmak için halıların yılda en az bir kez detaylı bir şekilde temizlenmesi gereiyor. Aksi taktirde halıda koku her geçen gün daha da artar. Karbonat

geçici bir çözümdür.

Bakterileri temizlemek için yüzeylere püskürtme dezenfektan yeterli midir?

püskürtme sprey dezenfektanEvde yüzeyleri temizlemek için sadece sprey püskürtme dezanfektan kullanmak etkili olamayacaktır. Tam bir temizlik elde etmek ve bakteriyi ortadan kaldırmak istiyorsanız püskürtme işleminden önce sabun ve su veya başka bir alkol veya çamaşır suyu bazlı ürünle temizlenmelidir. Ardından sprey dezenfektan püskürtülmelidir.

Bakteri oluşmasını engellemek için çöpe konan Limon

limon

Çöpün en üstüne limon koymak iyi bir koku almak için etkili olabilir. Ancak, bakteri oluşmasını engellemek için hiç bir katkısı yoktur.

Çamaşır yıkarken daha fazla deterjan kullanılması giysileri daha temiz yapar mı?

deterjan köpük

Fazla detarjan kullanmak giyisilerinizi temeizlemeye eksra bir temizlik katmayacaktır. Fakat bazı zararları dahi olacaktır. Kıyafetleriniz üzerinde aşırı köpük kalıntıları kalabilir. Makine köpüğü atamaz ise beyaz  detarjan izleri kıyafetlerinizde görünür şekilde kalacaktır.  Aşırı detarjan kullanarak oluşan köpük, çamaşır makinesinin pompa ve drenaj zarar verebilir. Zamanla, fazla deterjan birikmesi makinenizde küflenmeye bile neden olabilir.