Doğru Lastik Seçimi Nasıl Yapılır? | 2021

Doğru lastik seçimi, hemen hemen tüm sürücüler tarafından merak edilen ve araştırılan konuların başında gelmektedir. Bilindiği üzere kaliteli lastikler, araçlar için son derece büyük bir öneme sahiptir. Doğru bir şekilde seçilmeyen ve uygun olmayan lastikler nedeniyle ne yazık ki ciddi kazalar meydana gelebilmektedir.

Ciddi kazalara sebebiyet vermemek adına mutlaka iklim şartlarına uygun lastiklerin seçilmesi gerekmektedir. İklim şartlarının yanı sıra doğru lastik seçimi için birçok farklı kriter de bulunmaktadır. Dilerseniz, lastik seçiminde dikkat edilmesi gereken tüm hususları gelin ayrıntılı olarak birlikte inceleyelim.

Lastik Seçimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lastik Seçimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lastik seçimi neye göre değerlendirilir sorusu, son dönemlerde oldukça sık sorulmaktadır. Doğru bir şekilde lastik seçebilmek için önceden belirlenen kriterlere dikkat etmeli ve belirlenen bu kriterlere göre lastiklerinizi seçmelisiniz. İşte, dikkat edilmesi gereken o kriterler…

  • Aracınıza uygun olan lastiği seçebilmek için mutlaka önerilen lastik ölçülerini baz almalısınız.
  • Bulunduğunuz iklim koşullarına göre lastiklerinizi seçmelisiniz.
  • Lastikte kullanılan kauçuk kalitesini araştırmalı ve en kaliteli olan ürünü tercih etmelisiniz.
  • Lastiğin üzerinde yer alan üretim tarihini kontrol etmeli ve üretim tarihi eski olan lastikleri tercih etmemelisiniz.
  • Tüm bunların yanı sıra mutlaka bilindik markaların lastiklerini satın almalı ve aracınıza taktırmalısınız.

Yukarıda da görüldüğü üzere lastik seçimi için belli başlı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterleri baz alarak seçeceğiniz lastikler sayesinde güvenli bir sürüş deneyimi yaşayabilir ve olası kazaların önüne geçebilirsiniz.

Lastik Harf ve Rakam Anlamları Nelerdir?

Lastik Harf ve Rakam Anlamları Nelerdir

Lastiklerin üzerinde yer alan harfler ve rakamlar son derece büyük bir öneme sahiptir. Bu harflerin ve rakamların anlamları ise şu şekildedir.

  • Lastik üzerinde yer alan üç haneli rakam, lastiğin genişliğini ifade etmektedir.
  • Üç haneli rakamdan sonra gelen rakam, lastik yanak yüksekliğini göstermektedir.
  • İki haneli rakamdan sonra gelen harf ise lastiğin yapısını ifade etmektedir.
  • Harften sonra gelen ilk rakam jant çapını ifade ederken, son 3 hane ise sırasıyla yük endeksini ve hız endeksini göstermektedir.

C Tipi Lastik Ne Demek?

C Tipi Lastik Ne Demek

Bazı lastiklerin üzerinde C harfi yer almaktadır. Söz konusu harfe sahip olan lastikler, kısa süreli kullanımlar için özel olarak geliştirilmiş ve lastik yanakları takviye edilmiş ürünlerdir. Söz konusu ürünler, genellikle hafif ticari araçlarda kullanılmaktadır.

En İyi Lastik Markaları Nelerdir?

En İyi Lastik Markaları Nelerdir

Günümüzde üretilen hemen hemen tüm lastikler, hiç kuşkusuz belli başlı teknolojileri kullanmaktadır. Fakat kalite açısından Michelin, Bridgestone, Lassa, Goodyear ve Pirelli gibi markalar, rakiplerinden bir adım öne çıkmaktadır.

Doğru lastik seçimi ile ilgili tüm bilgileri yukarıda sizlerle paylaştık. Sizlerde, hazırladığımız bu içeriği inceleyerek en doğru şekilde lastik seçimini yapabilirsiniz.