Drone Ehliyeti Nasıl Alınır, Yaş Sınırı Var Mı? | 2021

Drone ehliyeti, günümüzde mutlaka alınması gereken belgelerden biri olarak kabul edilmektedir. Geçtiğimiz yıllar içerisinde çıkan bir karar neticesinde 500 gr ve üzeri cihazlar için bu ehliyetin alınması zorunlu tutulmuştur. Ehliyetsiz bir şekilde Drone uçuran kişiler ise birtakım cezai yaptırımlarla karşılaşabilmektedir.

Ticari olmayan kullanımlar için Drone ehliyeti almanın zorunluluğu yoktur. Fakat, ticari kullanım için ehliyet almak isteyen kişiler ise eğitim programlarına dahil olarak bu ehliyeti alabilmektedir. Peki, 2021 yılında Drone ehliyeti nasıl alınır?

Drone Ehliyeti Alma

Drone Ehliyeti Alma

27 Temmuz 2017 tarihinde yürürlüğe giren yönetmenlik doğrultusunda Drone ehliyeti almak zorunlu tutulmuştur. Söz konusu cihazı kullanabilmek için önceden belirlenen merkezlere gidebilir ve eğitim programlarına kayıt olabilirsiniz.

İHA-0 Ehliyeti için belirlenen eğitim süresi 12 saat olarak açıklanmıştır. İHA-1 Ehliyeti için belirlenen süre ise 36 saat olarak duyurulmuştur. Eğitim ücretleri ise 2021 yılında minimum 800 TL’ den başlamaktadır. Ticari kullanımlar için bu ehliyetin alınması zorunlu tutulmuştur.

Eğitim sürecinin tamamlanmasıyla birlikte mutlaka cihazınızı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne kayıt ettirmeli ve uçuş için gerekli izni almalısınız. İzin almadan yapılan uçuşlarda çeşitli cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Drone Ehliyetinde Yaş Sınırı Ne Kadar?

Drone Ehliyetinde Yaş Sınırı

İHA-0 Drone ehliyetinde yaş sınırı minimum 12, İHA-1 Drone ehliyetinde ise yaş sınırı ise minimum 15 olarak belirlenmiştir. 12 ve 15 Yaşından küçük bireyler ne yazık ki Drone ehliyeti alamamaktadır.

Drone Ehliyetini Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Drone Ehliyetini Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Drone ehliyeti alırken mutlaka dikkat etmeniz gereken bir takım önemli hususlar mevcuttur. Dilerseniz, dikkat edilmesi gereken hususları gelin birlikte inceleyelim…

İlgili: Drone Uçurmak Nerelerde Yasaktır ve Uçurma İzinleri Nereden Alınır?

  • Eğitimi veren okulun mutlaka Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne kayıtlı olması gerekmektedir.
  • Eğitim programına dahil olmadan önce mutlaka okulu ve eğitmenleri titizlikle araştırmalısınız. Varsa internet üzerinden yapılan yorumları da okumalısınız.
  • Tüm bunların yanı sıra verilecek olan eğitimleri de sorgulamalı ve kararınızı bu doğrultuda vermelisiniz.

Zorunlu Drone Sigortası Nedir?

Zorunlu Drone Sigortası

Profesyonel ve ticari bir kullanım için mutlaka Drone sigortası yapılması gerekmektedir. 2017 Yılında çıkan karara göre 25 kilodan fazla olan cihazlara sigorta zorunluluğu getirilmiştir. Getirilen bu zorunluluk sayesinde oluşabilecek kazalarda hem Drone sahibi güvence altına alınmakta hem de zarar gören kişi kanunen korunmaktadır.

Sigorta yükümlülüğünü yerine getirmeyen kişiler ne yazık ki Türk Hava Sahası bünyesinde uçuş yapamayacaktır. Üstelik Drone ehliyeti alan kişilerde alınan bu karara dahildir. İleride herhangi bir sorun ile karşılaşmamak adına önceden belirlenen tüm kriterlere uymanız son derece önemlidir.