Dünya Kadınlar Günü Kısa Tarihi

Dünya Kadınlar Günü kutlamalarının amacı, kadınların karşılaştığı sosyal, politik, ekonomik ve kültürel konulara dikkat çekmek ve tüm bu alanlarda kadınların ilerlemesini savunmaktır. Kutlama amaçlı işbirliği yoluyla, kadınların dünya üzerindeki ekonomilere sunulan sınırsız potansiyeli geliştirmelerine yardımcı olabilmeyi amaçlar. Bu özel gün genellikle cinsiyetlerinin ilerlemelerine önemli katkılar sağladığı kadınları tanımak için de kullanılır.

Dünya Kadınlar Günü İlk Kutlamaları

Dünya Kadınlar Günü ilk olarak 19 Mart 1911’de kutlandı. Bir milyon kadın ve erkek, bu ilk Dünya Kadınlar Günü’nde kadın haklarını desteklemek için yürüyüş düzenledi. Dünya Kadınlar Günü fikrinden esinlenerek, Amerika Sosyalist Partisi tarafından açıklanan 28 Şubat 1909 tarihli Amerika Ulusal Kadınlar Günü’nden ilham alındı.

Ertesi yıl, Sosyalist Enternasyonal (sosyal demokrat, demokrat sosyalist ve işçi sınıfı partilerinin ortak olduğu bir ülkelerarası organizasyon )Danimarka’da bir araya geldi. Delegeler Dünya Kadınlar Günü fikrini onayladı. Ve ertesi yıl, ilk Uluslararası Kadınlar Günü – ya da ilk olarak, Uluslararası Çalışan Kadınlar Günü olarak adlandırıldı – Danimarka, Almanya, İsviçre ve Avusturya’daki mitinglerle kutlandı. Kutlamalar genellikle yürüyüşleri ve diğer gösterileri içeriyordu.

İlk Dünya Kadınlar Günü’nden bir hafta sonra, Triangle Gömlek Fabrikası Yangını, New York’ta çoğunlukla genç göçmen kadınlar olan 146 işçi kadını öldürdü. Bu olay, endüstriyel çalışma koşullarında birçok değişikliğin gerçekleşmesine ilham verdi. Ölenlerin anısı, bu noktadan sonra Dünya Kadınlar Günü’nün bir parçası olarak sıklıkla anıldı. Özellikle ilk yıllarda Dünya Kadınlar Günü çalışan kadın hakları ile bağlantılı idi.

İlk Uluslararası Kadınlar Günü’nün Ötesinde

Dünya Kadınlar Günü’nün Rusya’da ilk anma ve kutlamaları Şubat 1913’te yapıldı. 1914’te, I. Dünya Savaşı patlak verdiğinde, 8 Mart, kadınların savaşa karşı mitinglerinin ya da savaş zamanında uluslararası dayanışmayı ifade eden kadınların günü haline gelmişti. 1917’de, 23 Şubat’ta — Batı takviminde 8 Mart’ta— Rus kadınları, çarın devrilmesine yol açan olayların önemli bir başlangıcı olacak bir grev düzenledi. Kadınlar Günü özellikle Doğu Avrupa ve Sovyetler Birliği’nde uzun yıllar popülerdi. Yavaş yavaş, uluslararası bir kutlama haline geldi.

Birleşmiş Milletler 1975’te Uluslararası Kadınlar Yılı‘nı kutladı ve 1977’de Uluslararası Kadınlar Günü olarak bilinen kadın haklarının yıllık onurunu resmen tanıdı. Kaydedilen ilerlemeyi yansıtmak, değişim çağrısı ve kadın hakları tarihinde olağanüstü bir rol oynayan sıradan kadınların cesaret ve kararlılığı ile bu özel gün takvimlere sabitlenmiş oldu.

2011 yılında, Dünya Kadınlar Günü’nün 100. yıldönümü, dünya çapında birçok kutlamaya ve Dünya Kadınlar Günü’ne her zamankinden daha fazla dikkat çekilmesine neden oldu.

Dünya Kadınlar Günü İçin Söylenmiş Sözler

Gloria Steinem

“Feminizm hiçbir zaman bir kadın için iş bulmakla ilgili değildi. Her yerde kadınlar için hayatı daha adil hale getirmekle ilgiliydi. Mevcut turtanın bir parçası olmak da değil; mücadelemizde bundan çok fazla var. Bu, tamamen yeni bir turta pişirmekle ilgili. ”

Robert Burns

“Avrupa’nın gözü kudretli şeylere sabitlenirken, imparatorlukların kaderi değişip krallar çökerken;

Devlet şarlatanlarının her birinin görevlerini yerine getirmesi gerekirken, Ve çocuklar bile İnsan Haklarını yanlış telaffuz ederken;

Bu güçlü yaygaradan bahsetmeme izin verin, Kadın Hakları biraz dikkati hak ediyor. ”

Mona Eltahawy

“Kadın düşmanlığı hiçbir yerde tamamen yok olmamıştır. Aksine, bir spektrumda yer almaya devam etmektedir. Bu düşmanlığı küresel olarak ortadan kaldırmak için en büyük umudumuz, bunu yaparak küresel mücadeleyi ilerlettiğimizi anlayarak, her birimizin düşmanlığın yerel versiyonlarını açığa vurması ve onunla savaşmasıdır. ”

Audre Lorde

“Prangaları benimkinden çok farklı olsa bile, herhangi bir kadın özgür olmadığında ben de özgür değilim.”

Variously Attributed

“İyi huylu kadınlar nadiren tarih yazar.”