Dünyanın En İyi Üniversiteleri

İyi bir eğitim almak iyi bir okuldan ve iyi eğitmenlerden geçer. Bu konuda bazı üniversiteler kendilerini geliştirerek ve özel çalışmalar yaparak, iyi eğitim verme amaçlarını ortaya koyarken, bazılar ise daha gerilerde kalmayı alışkanlık haline getirmişlerdir. Ancak her yıl dünyanın en iyi üniversiteleri listesi değişim göstermektedir. Ya yeni en iyi üniversite parametreleri değişmekte ya da iyi üniversite denilen okullardan mezun olanları bilgi seviyeleri farklılaşmaktadır. Bizler en azından ortalama bir tespitle en iyi üniversitelerin, dünya düzeyinde hangileri olduğunu ortaya koyalım istedik.

Dünyanın En İyi Üniversitesi Listemiz

California Teknoloji Enstitüsü

En iyi üniversiteleri listemize Amerika Birleşik Devletlerinin Los Angeles şehrindeki California Teknoloji Üniversitesi ile başlıyoruz. Adından da anlaşılacağı üzeri bu okul teknoloji ve bilim dallarındaki özel çalışmalarla gündemdir. Bilim konusunda yaptığı araştırmalarla birçok başarıya imza atam öğrencilere ve öğretim görevlilerine sahiptir. Bir üniversiteyi en iyi yapan etkenler sadece oradaki öğretim görevlileri değil ayrıca öğrencileridir. Bu okula oldukça başarılı öğrenciler, özel tavsiye mektupları ve matematik, fizik gibi alanlarda üst düzey olan öğrenciler çağrılmakta veya gidebilmekteler.

Oxford Üniversitesi

  1. Yüzyılda İngiltere sınırlarında kurulan bu eski üniversitede 130 ülkeden 18 bin öğrenci eğitim görmektedir. Yüksek potansiyelli ve farklılıklarını eğitimleri ve girdikleri testlerle gösteren öğrenciler, özel aday seçimleri ile okula girebilmekteler.

Cambridge Üniversitesi

Oxford’dan sonra İngiltere’de kurulan en eski 2. Üniversite olan Cambridge okulundan tam 81 kişi Nobel Ödülüne layık görülmüştür. Bu bile bu özel üniversiteyi en iyi üniversiteler arasında yer edinmesine yeterlidir. En iyi üniversite

listemizdeki bu okula özel ve farklı alanlarda kendilerini, yeteneklerini gösteren öğrenciler kabul edilmekte. Elbette dileyenler sınavlarına girerek kendilerini deneyebilirler.

Yale Üniversitesi

Bir diğer Amerika Birleşik Devletleri okullarından Yale Üniversitesi, Connecticut eyaletinde yer almaktadır. Amerika Birleşik Devletlerinin en eski 3. Üniversitesidir ve 33 yılda A.B.D. başkanı olan 16 kişiden dördünün bu okuldan mezun olduğu görülmektedir. Bu açıklamadan da anlayacağınız gibi iyi üniversite olmanın bir sırrı da başarılı siyasetçiler ve devlet adamları çıkarmaktan geçiyor. Haliyle Yale Üniversitesinde ağırlıklı olarak Sosyal ve Siyasal branşlar daha etkin ve üstündür. Bu konuda kendine güvenen öğrencileri ve sınav başarısı yüksek olan gençleri kapılarından içeri almaktalar.

Harvard Üniversitesi

Adını en çok duyduğunuz A.B.D. nin en tanınmış ve prestijli okulu Harvard Üniversitesi 1636 yılından beri eğitim vermeye devam ediyor.  Sadece bilgili ve becerili olmanın yetmediği okula giriş için, karakteri doğru ve etkin olması gerekiyor. Sınavlardaki başarı ortalamanızı söylemiyorum bile.