E-Devlet Portalından Adli Sicil Kaydı (Sabıka Kaydı) Nasıl Alınır?

Adli sicil kaydı halk adıyla bilinen sabıka kaydı adalet bakanlığı bünyesi altında vatandaşlara hizmet veren bir servistir. Sabıka kaydı en çok istenen belgeler arasında yer almaktadır. Önceki dönemlerde adliye birimlerince verilen bu belge artık E-devlet kapısından rahatça alınarak istenilen yerlere daha çabuk verilmektedir. Tüm vatandaşlar internet üzerinden e-devlet şifresi ile girerek adli sicil kaydını alabilmektedir. Peki, adli sicil kaydı e-devlet kapısından nasıl sorgulanır? adli sicil kaydı e-devlet kapısından nasıl alınır?  İşte, ayrıntılar yazımızda,

E-Devlet Kapısından Sabıka Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet Kapısından Sabıka Kaydı

Sabıka kaydı veya Adli sicil kaydının daha önce PTT’den temin etmiş olduğunuz şifre ile giriş yaparak çok rahat bir şekilde sorgulama yapabilirsiniz. E-devlet kapısı üzerinden sabıka kaydı sorgulamak için şu adımları yapmanız gerekmektedir.

  1. Adım; e-devlet portalına (turkiye.gov.tr ) giriş yapınız
  2. Adım; karşınıza gelen ekrandan ilgili kutucuklara T.C. kimlik numaranızı ve PTT’den almış olduğunuz şifre ile giriş yapınız.
  3. Adım; giriş yaptıktan sonra gelen ekranın ana sayfası üst kısmında yer alan arama kutucuğuna adli sicil kaydı ya da sabıka kaydı yazıp arama yapınız.
  4. Adım; adalet bakanlığı bünyesi altında adli sicil kaydı sorgulamak için ilgili butona basıp size verilen yörüngeleri takip ederek sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

E-Devlet Portalından Sabıka Kaydı Nasıl Alınır?

E-Devlet Portalından Sabıka Kaydı Nasıl Alınır

E-devlet üzerinden sabıka kaydını sorgulama işleminin ardından e-devlet portalından sabıka kaydı almak çok basit bir işlem. Bunun için sorgulama sonrası barkodlu bir şekilde karşımıza gelen sabıka kaydını bilgisayarımıza indirerek çıktı alma imkanına sahip olmuş olacaksınız. İsterseniz de sabıka kaydını istediğiniz yere e-posta yolu ile de gönderme şansına sahipsiniz. Daha sonra ardından tekrar bir yeni bir sorgu daha yapabilirsiniz lakin 24 saat içinde en fazla 4 defa sabıka kaydı sorgulama yapılabileceğini de unutmamak gerek.

E-devlet kapısı işlerimizi artık çok hızlandırdı. Bir çok resmi kuruma gitmeden tüm resmi evraklarımızı online alabilmek büyük kolaylıktır. E-devlet üzerinden sabıka kaydı sorgulamak ve ve sabıka kaydı belgesi almak da çok kolay. E-devlet üzerinden bir çok işleminizi benzer yöntemleri takip ederek yapabilirsiniz.