Emziren Anneler İçin Diyet Listesi

Dokuz ay boyunca beklediğiniz meleğinizi kucağınıza aldığınız da yepyeni bir başlangıç olur sizin için. Bu yeni başlangıçta o dokuz aylık dönemden size kalan tek şey hamilelikte alınan kilolardır. Doğum esnasında kiloların bir kısmı gitse de yine de vücudumuzun esneyen yapısı yüzünden çatlaklar ve sarkmalar olur. İnternette ve televizyonlarda emziren anneler için birçok diyet listesi dolaşsa da bunların doğruluk dereceleri tartışılır.

En çok merak edilen konulardan biri bu dönemde yapılan diyetlerin anne sütüne yan etkisi olup olmadığıdır. Araştırmalarımıza göre uzamanlar, emziren anneler için diyet listesi hazırlamaktan ziyade bu dönemde nasıl ve ne şekilde besin alınması gerektiği üzerinde duruyorlar. Bu yüzden bu diyet olarak değil doğru beslenme olarak algılamalısınız.

Emzirme döneminde hem kilo verip hem de süt veriminizi arttıracak yöntemler;

  • Sebze ve meyve tüketimini arttırmaktır. Ara öğünlerde; muz, nar, elma, armut gibi meyveleri tüketmeniz sizi tok tutacak ve sütünüze de yararı dokunacak.
  • Emzirirken ortalama 500 kalori kaybedersiniz. Bu yüzden yediğiniz yiyeceklerin kalori miktarlarına dikkat ederek günde 2000 kaloriyi aşmamaya özen gösterin. Çikolata, kuruyemiş, bisküvi gibi besinleri aşırıya kaçmayarak tüketebilirsiniz.
  • Kilo kaybınızın yavaş ilerlemesine özen gösterin. Tüm kiloları bir anda verebileceğinizi düşünmeyin sakın. Bunu geniş bir zamana yayın ve acele etmeyin. Yemek yerken küçük lokmalar alın ve çok çiğneyin.
  • En önemli konulardan biri ise egzersizdir. Evde yapılabilecek; Yoga, pilates gibi sporlarla hem vücudunuzu düzene sokar hem de sağlıklı bir şekilde kilo kaybedersiniz.