En Az Tüy Döken Köpekler Hangileridir? Köpeklerde Tüy Dökümü Ne Kadar Sürer?

En az tüy döken köpekler, genel olarak küçük ırklardan olan köpeklerdir. Tüm köpeklerin, sahip oldukları tüy yapısına göre farklı miktarlarda tüy döktüğü bilindiği için “Tüy dökmeyen köpek var mı?” sorusuna kesin bir cevap verilemez. Tüysüz Meksika köpeği (Mexican hairless) gibi, vücudu büyük ölçüde tüysüz olan az sayıdaki bazı köpeklerin hiç tüy dökmedikleri söylenebilmektedir fakat bu köpeklerde deri hastalıkları oldukça yaygındır.

Köpekler neden tüy döker?” sorusunun cevabı ise köpeklerin tüy yapısı ile alakalıdır. Bu tüyler, köpekleri hava şartlarına karşı en uygun şekilde korumakla görevlidir. Dolayısıyla bir köpeğin, kış mevsiminde sahip olduğu tüy miktarı ile yaz mevsiminde sahip olduğu tüy miktarı aynı değildir.

Özellikle soğuk kış mevsimlerinden sonra köpeklerin daha fazla tüy döktüğü görülür. Bu durum ise köpek vücudunun sıcak hava şartlarına uyum sağlayabilmesi ile alakalıdır. Büyük köpek ırklarının tüy yapısı çok daha gelişmiş olduğu için, tüy dökülmeleri onlarda daha sık görülmektedir. Fazla tüy dökmeyen köpekler ise apartman köpekleri olarak da bilinen küçük ve zararsız köpeklerdir.

En Az Tüy Döken Köpekler

Toy Poodle

1.     Toy Poodle

Toy Poodle cinsi, Kaniş cinsinin en küçük boyutlu örneğidir. En az tüy döken köpekler gibi bu köpek de apartmanda beslenmeye uygundur. Toy Poodle özellikleri arasında aşırı hareketlilik, zekilik ve sosyallik bulunmaktadır. Toy Poodle yaşam süresi, yaklaşık olarak 12 – 16 yıldır.

Shih Tzu

2.     Shih Tzu

Shih Tzu, Çin kökenli köpek ırklarından birisidir. Bu köpekler koşmayı ve özellikle çocuklarla birlikte oyun oynamayı çok severler. Kucak köpeği olarak da bilinen Shih Tzu cinsi, insanlarla ve diğer hayvanlarla kolayca dostluk kurabilen bir cinstir. Shih Tzu yaşam süresi ise 10 – 15 yıldır.

Minyatür Schnauzer

3.     Minyatür Schnauzer

Bir Alman köpeği olan Minyatür Schanuzer, oldukça tüylü bir görünüme sahiptir fakat en az tüy döken köpekler arasındadır. Bu türün, Standart Schanuzer ve Dev Schnauzer adlı iki örneği daha bulunur. Bu köpekler oldukça sadık ve dost canlısıdır. Ayrıca Schanuzer yaşam süresi yaklaşık 10 – 15 yıldır.

Maltese Terrier

4.     Maltese Terrier

En az tüy döken köpekler arasındaki bir diğer cins, Maltese Terrier olarak bilinen Malta köpeğidir. Özellikle Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde en yaygın köpek cinslerinden bir tanesi olan bu köpek, oldukça zeki ve enerjiktir. Beyaz renkli uzun tüyleri pek fazla dökülmez fakat mutlaka düzenli olarak taranmaları gerekmektedir. Maltese Terrier yaşam süresi

ise yaklaşık olarak 12 – 16 yıl olarak bilinir.

İlgili: Köpekler Karanlıkta Görebilir mi?

Köpeğin Tüy Dökmesi Önlenebilir mi?

Köpeğin Tüy Dökmesi Nasıl Önlenir

Türkiye’de pek beslenmeyen bazı tüysüz köpek cinsleri dışında, tüy dökmeyen bir köpek türünün bulunmadığı söylenebilmektedir. Dolayısıyla “Köpeğin tüy dökmesi önlenebilir mi?” sorusu için verilebilecek bir cevap bulunmaz. Ayrıca köpeklerde tüy dökülmesini engelleyen ilaç olarak tanıtılmış ürünlerin kullanılmaması daha doğrudur.

İlgili: Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpeklerde tüy dökülmesi, tamamen doğal ve gerekli olan bir durum olarak kabul edilmelidir. En az tüy döken köpekler bile belli bir miktarda tüy dökebileceği için, köpek sahiplenmek isteyenlerin ilk olarak bu durum hakkında bilgi sahibi olması tavsiye edilir.

Köpeklerde Mevsimsel Tüy Dökümü Ne Kadar Sürer?

Köpeklerde mevsimsel tüy dökümü en çok Mart, Nisan ve Mayıs aylarında görülebilmektedir. Tüy dökülmeleri köpeğin tüy yapısı ile alakalı olarak birkaç hafta boyunca sürebilir. Bu zamanlarda köpeğin tüyünü makine ile tıraş etmek kesinlikle yanlıştır. Düzenli olarak köpeğin tüylerini taramak ise yapılması gereken en önemli şeydir. Ayrıca en az tüy döken köpekler de düzenli olarak taranmalıdır.