Erasmus Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılır?

Üniversite öğrencileri ve akademisyenler kendilerini geliştirebilmek için çeşitli programlara başvurur. Söz konusu programlar vasıtasıyla yurt dışına giden öğrenciler ve akademisyenler burada kendilerini geliştirerek çeşitli iş olanaklarını elde eder. Öğrencilere ve akademisyenlere bu imkânı sunan programlardan biri de kuşkusuz Erasmus programıdır. Peki, Erasmus nedir, başvurusu nasıl yapılır? Dilerseniz, merak edilen tüm bu soruların yanıtını gelin ayrıntılı bir şekilde birlikte inceleyelim.

Erasmus Nedir?

Erasmus nedir

Erasmus, Avrupa Birliği tarafından özel olarak geliştirilen öğrencilere ve akademisyenlere son derece önemli avantajlar sağlayan bir programdır. 2007 Yılından beri aktif olarak kullanılan bu program, günümüzde Erasmus+ adı altında faaliyetlerine devam etmektedir.

Öğrenciler ve akademisyenler için özel olarak hazırlanan bu program vasıtasıyla kişiler, kariyerlerine ve eğitimlerine yurt dışında devam edebilmektedir. Eğitimin yanı sıra öğrencilere ve akademisyenlere çeşitli iş olanakları da yaratan öğrenci değişim programı, Türkiye’de de aktif olarak kullanılır.

Öğrenci Değişim Programı İçin Aranan Temel Şartlar

Öğrenci Değişim Programı İçin Aranan Temel Şartlar

Öğrenci değişim programından faydalanabilmek için belirli şartlar aranır. İşte, başvuru şartları…

  • Öğrenci değişim programından yararlanabilmek için öncelikli olarak okuduğunuz bölümün program içerisinde bulunması gerekir.
  • Söz konusu programa başvuru yapabilmek için ön lisans ve üzerinde bir eğitim programına dahil olmanız gerekir.
  • Öğrenci değişim programı başvurunuzun olumlu sonuçlanabilmesi için en az 2.50 veya 75 üzerinde bir puana sahip olmanız gerekir.

Yukarıda yer alan şartların yanı sıra ayrıca başvuru ile birlikte özel bir sınava da girmeniz gerekmektedir. Gireceğiniz bu sınavda da başarılı olur iseniz söz konusu programdan yararlanabilirsiniz.

Öğrenci Değişim Programı Hangi Ülkeleri Kapsıyor?

Öğrenci Değişim Programı Hangi Ülkeleri Kapsıyor

Öğrenci değişim programı bir başka deyişle Erasmus, tüm Avrupa birliği ülkelerini kapsar. Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra söz konusu programdan aşağıdaki ülkelerde aktif bir şekilde yararlanabilir.

  • Avrupa Birliği dışındaki ülkeler; Kuzey Makedonya, İzlanda, Norveç, Türkiye, Sırbistan, Lihtenştayn.
  • Balkan bölgesinde bulunan ülkeler: Bosna-Hersek, Kosova, Karadağ, Arnavutluk.
  • Doğu ortaklığı: Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Gürcistan, Moldova, Ukrayna.
  • Güney Akdeniz ülkeleri: Cezayir, Mısır, Tunus, Libya, Fas, Filistin, Suriye, Ürdün, İsrail.
  • Federasyon: Rusya

Yukarıda yer alan ülkelerde yaşayan öğrenci ve akademisyenler, belirlenen tarih aralıklarında öğrenci değişim programı için başvuru yapabilir. Başvuru şartlarını sağlamanız durumunda başvurunuz son derece kısa bir süre içerisinde onaylanır.