Ev Tasarım ve Dizayn Hataları

İster bir apartman dairesinde isterse mustakil bir evde yaşayın, herkes evinde daha fazla kullanım alamı ve geniş bir görünüm ister. Evimizi modaya aya uymak için dizayn etmeye çalışırken ev dizaynında ev tasarım ve dizayn hataları yapabilmekteyiz. Mobilya ne kadar en son moda ürün olursa olsun kötü bir tasarım ve dizayn ile görsel olarak değerini yitiren bir eşya haline gelebilmektedir.

Evimize bir eşya alırken elbette amacımız evimizin modern ve şık bir görünüme sahip olmasıdır. Elbette bunu belli bir kurallar çerçevesinde yapabilmek mümkündür. Bu makalede sizlere ev tasarım ve dizayn hayalarını ele alacağız.

Mobilyaları duvara itme

oda tasarım

Mobilyaları duvara doğru itmek açık alan yaratacağı düşünülse de durum aslında öyle değildir. Mobilya bir odanın merkezinde  derinlik yanılsamasını verir ve odanın daha büyük hissedilmesini sağlar.

Halılar

kilim

Bir alanda ne kadar küçük kilim varsa, o kadar küçük görünecektir. Evinizin daha büyük görünmesini sağlamak için kanepenin ve sandalyelerin ön bacaklarının altına bir halı yerleştirebilirsniz.

Duvarları beyaza boyamak

beyaz duvar

Açık renkler, alanların koyu renklere nazaran odayı daha büyük ve aydınlık gösterdiği söylenir. Beyaz, odayı aydınlık gösterir ancak bir odanın tamamen beyaza boyanması odanın daha küçük görünmesine sebep olabilir. Duvar renginin mobilyaların benzer tonlarında olması görsel hacmi azaltmaya yardımcı olabililir.

Ray spot aydınlatma

ray spot lamba

Ray spot aydınlatma sadece modası geçmiş değil, aynı zamanda odanın alanını daraltır. Ray spotlar odada karanlık bölgeler oluşturuyor ve dar görünmesine neden oluyor.

Zemin lambalar

zemin lambalar

Zemin lambalarda Ray spot lambalar gibi zemin lambalar da odanın geri kalanına çok az ışık sağlayarak küçük ve karanlık görünmesine neden oluyor.

Desenli eşya

desenli eşya

Desenli eşya ve aksesuarlar evinizin küçük görümesine neden olur. Desen ne kadar fazla olursa, alan o kadar küçük hissedilir.

Mobilyaları pencerelerin önüne koymak

pencere kenarı eşya

Mobilyaları pencerelerinizin önüne koymak, odanızın ortasındaki dağınıklığı sınırlamanın etkili bir yolu gibi görünebilir, ancak aynı zamanda alanınızı daraltır. Hem ışığı hem de derinliği azaltır.

Fazla Eşya

kalabalık eşya

Odayı çok fazla eşya ve aksesuar ile doldurmak odanın daha küçük görünmesini sağlar ve odada hareket alanını da kısıtlar.

Tablolar

tablo

Büyük tablolar kullanmaktan kaçının. Büyük tablolar kullanmak odayı koyu renge boyamaya benzer. Odanızın  duvarlarına göre küçük tablolar seçin. Tablo astığınızda etrafında boşluklar olsun.

Koyu renk mobilya

koyu renk mobilya

Koyu renkler her zaman odanızın küçük görünmesini sağlar. Mobilyalarda da durum aynıdır. Karanlık mobilyalar, döşeme ve boya kullanmak odanın daha küçük görünmesine neden olabilir.

Mobilyalar arasında mesafe

mobilyalararası mesaje

Mobilyaları dip dibe koymak odaya bir daraltma havası verir. Odanızı tasarlarken mobilyalar arasına mesafeler koyun. Odaya büyüklük ve genişlik hissiyatı verir.

Aynalar ve yansıtı yüzeyler

odada ayna

Aynalar ve yansıtıcı yüzeyler derinlik yanılsaması yaratarak bir odayı daha büyük hissettirir. Odanız ayna yerleştirmeye müsait değilse Yansıtıcı yüzeye sahip küçük sehpalar kulanın. Bu tür eşyalar odanıza genişlik hissi verecektir.

Kesintisiz zeminler

kesintisiz zemin

Bir odadan diğerine kesintisiz zemin geçişleri evinizi görsel olarak daha geniş görünmesini sağlayabilir.