Evde Diş Ağrısına Ne(ler) İyi Gelir?

İnsanların hiç aklına bile getirmeyeceği ya da yaşamak istemeyeceği acıların başında diş ağrısı gelir dersek galiba abartmış olmayız. Evet, diş ağrısı çekmek insanların kâbusu olmuş ve olmaya da devam ediyor. Evet, hiç beklemediğiniz zamanlarda kâbusumuz olan diş ağrıları için evde yapılabilir tavsiyeleri sizin istifadenize sunuyoruz.

Diş Ağrısı Neden Olur?

Diş ağrısı, hemen hemen her insanın başına gelmiş acılı bir zaman dilimidir. Lakin yediğimiz yemeklerden, şekerlemelerden, çikolata ve buna benzer besinlerden ve ayrıca olarak bakteri ve mikrop gibi dış nedenlerden ötürü dişlerimiz çürüyebilmektedir. Bunun akabinde de diş ağrısı oluşabilmektedir. Diş ağrısının belirli bir zaman dilimi yoktur. Sabah, akşam ya da uyurken, uyanıkken her daim diş ağrısı yaşanabilir.

Evde Diş Ağrısına Neler Yapılabilir?

Diş ağrısı yaşayan insanların zaman kaybetmeden bir diş doktoruna muayene olması yapılacak davranışın en doğrusu olduğunu belirtmek isteriz. Lakin doktora kadar gidene kadar evde yapabileceğimiz bir takım basit uygulamalar ile evde diş ağrısına çözüm bulmuş oluruz ya da en azından diş ağrısını azaltmış oluruz. Bu acılı zaman dilimlerinde diş ağrısına ne iyi gelir? Diş ağrısı nasıl geçer? Evde diş ağrısına neler yapılabilir? Gibi problemlerin cevaplarını ve uygulamalarını bilip tatbik etmek için aşağıda istifadenize sunduğumuz basit uygulamaları doktora gidene kadar uygulayabilirsiniz. En azından bu acılı dönemi kısaltabilirsiniz.

Dişleri Fırçalamak

Diş ağrısını azaltmanın birinci adıma diş aralarında oluşan ve diş ağrısına neden olabilecek gıda artıklarını diş fırçalamak yolu ile uzaklaştırabiliriz. Böylece diş ağrısını hafifletmiş oluruz.

Buz Tatbik Uygulaması Yapmak

Ağrıyan dişin sancısını azaltmak adına ağrıyan yere buz tatbik ağrıyı biraz olsun hafifletmeye yetecektir.

Karanfil ya da Karanfil Yağını Kullanmak

Antiseptik özelliği ile bilinen karanfil diş ağrısını hafifletmede kullanabilecek en iyi seçeneklerden bir tanesidir. Bundan ötürü Karanfil ya da karanfil yağı diş ağrısını azaltan etkenlerin başında gelir. Bunun için ağrıyan diş bölgesine  sürmek yeterli olacaktır. Ağrıyan bölgenin uyuştuğunu fark edeceksiniz.

Gargara yapmak

Bir su bardağına sirke ile doldurun ve tuz ekleyip karıştırın. Bu karışımı ağız içinde gargara yapın ve tükürün. Bu karışım uyuşturucu etkisi yapıp ağrınıza bir süre ilaç olacaktır. Ayrıca bu karışım ağız içini dezenfekte etmekle kalmayıp diş etinizde oluşan şişliği de sonlandıracaktır.

NOT: Eğer dişinizde bir iltihap oluşmuş ise bu bölge ile yemek yememeye, sıcak veya soğuk içecek ve yiyeceklerden uzak durmaya çalışınız.