Evde En Çok ve Çabuk Kirlenen Eşyalar

Evlerimizi ne kadar temizlersek temizleyelim bazı eşyaları sürekli temiz tutmak çok zordur. Bazı eşyalar diğer eşyalara nazaran daha çabuk kirlenir. Evde en çok ve çabuk kirlenen eşyalar bilimsel bir araştırma sonucu ortaya çıkmıştır. Bu çalışma 2015 yılında, COVID-19 yayılmaya başlamadan çok önce, Colorado Üniversitesi Boulder’daki araştırmacılar 1200 Amerikan hanesinden toz örnekleri toplayarak yapıldı ve 9.000’den fazla farklı mikrop ve bakteri türü tespit edildi. Basitçe söylemek gerekirse, kapı kolunda ve kanepe yastıklarınızın altında çok miktarda mikrop var.

Muhtemelen herkes evini kendine göre belli bir zaman aralığında sürekli temizliyordur. İster hergün isterse hafada bir detaylı temizlik yapın her temizlik yapışınızda özellikle temizlenmesi gereken eşyalar vardır. Colorado Üniversitesi Boulder’daki araştırmaclarına göre evde en çok ve çabuk kirlenen eşyalar:

1. Bilgisayar Klavyesi

kirli klavye

Günümüzde insanlar artık zamanın çoğunu bilgiayar başında klavyeleri tuşlayarak geçiriyor.  Özellikle korona virüsü salgınından dolayı insanlar bilgisayar başında daha fazla zaman harcamaya başladı.

2. Mutfak Süngeri

kirli mutfak süngeri

Mutfak süngeri, günlük olara en sık kullandığımız malzemelerden biridir. Bu malzeme sürekli olarak kirlerle iç içe bir üründür. Burada dikkat etmeniz gereken mutfak süngeri olabildiğince sık değiştirmektir.

3. Cep Telefonu

kirli telefon

Cep telefonları insanların artık bir parçası sayılır. Cep telefonunu sadece ev eşyası olarak değil hayatımızın bir parçası olarak değerlendirebiliriz. Telefonu işte veya bir kafeteryada masaüstünü bırakır sonra elimize alır kulağımıza dayayark konuşmaya başlarız. Bakterileri her yerden toplayıp vucudumuza bulaşmasına sebep oluruz.

4. Banyo Lavabosu

kirli banyo

Banyo lavaosu dışarda elde ettiğmiz bütün kirleri akıttığımız alandır. Bu nedenle banyoda bakteri ve miktop saysı fazla olur. Temizlik sırasında odaklanılması gereken yerlerden biridir.

5. Yastık kılıfı

kirli yastık kılıfı

Yastık kılıfları da ciddi anlamda bajteri alan bir eşyadır. Yastık kılıflarını sık aralıklarla değiştirmek gereir.

6. Mutfak Havluları

mutfak havlu

Mutfak işleri yaparken elimizin kirini sürekli olarak sildiğimiz havluları mümkünse her gün değiştirmek veya yıkamak gerekir. Burada sürekli temiz havlu kullanmalıdır. Mutfakta yapılan yemekler tüm aile bireylerince yenildiği için çok mutfak havlu temizliği çok önemlidir.

7. Mutfak Lavabosu

kirli mutfak lavabo

Mutfak lavabolarında yağ atıkları çok fazla olur düzenli temizlenmemesi durumunda ciddi mikrop oluşumuna sebep olurlar. Mutfakta yapılan her iş sonrasında temizlik ürünleriyle temizlenmesi gerekir.

8. Kesme Tahtası

kirli tahta

Bir diğer sık kullanılan mutfak eşyası kesme tahtasıdır. Domates, biber, soağan gibi sebzeleri doğardığımız kesme tahtasının temizliği yemeklerimizin hijyen olması açısından çok önemlidir. Kesme tahtasısını mutfağa girmeden ve mutfaktan çıkarken temizlenemiz gerekir.

9. Uzaktan Kumanda

uzaktan kumanda

Evde bulunan TV veya dekoder gibi cihazların uzaktan kumandaları evde herkesin kullandığı bir eşyadır. Bu nedenle bu eşyayı elinizden geldiği kadar her fırsatta temizlemelisiniz. Micropların rahatlıkla insanların arasında geçmesine neden olur.