Evde Yapılabilecek Temizlik Malzemeleri

Sağlıklı bir şekilde temizlik yapabilmek için sağlıklı temizlik maddelerine ihtiyaç vardır ve evde temizlik malzemesi yapımı oldukça sağlıklıdır. Çamaşır sabunundan, el sabununa, çamaşır suyundan leke çıkarıcıya kadar birçok kategoride temizlik maddesi evde yapılabilir.

Güncel hayatın en önemli konusu olan temizlik temizlik maddeleriyle daha kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Sağlık kategorisinde sorunlu olan ve aynı zamanda çok pahalı olan temizlik malzemelerine alternatif olabilecek çözümler ev hanımları için büyük kolaylık sağlamaktadır.

Çamaşır Deterjanı ve Beyazlar İçin

Çamaşır yıkamak için kullanılan deterjan yerine arap sabunu kullanmak daha sağlıklıdır. Sıvı arap sabununu deterjan gözüne dökmeniz yeterlidir. Arap sabunu parfümlü olursa yumuşatıcıya gerek kalmaz. Arap sabunu hem yumuşatır hem de parfümü sayesinde güzel koku verir. Evde temizlik malzemesi denildiğinde elma sirkesi ilk sıradadır. Elma sirkesi doğal yumuşatıcı ve leke çıkarıcıdır.

Diğer bir Çamaşır sabunu tarihi şu şekildedir:

1 litre su, 1 bardak kadar zeytinyağı karıştırılmış sabun tozu, 1 bardak kadar çamaşır sodası, ½ bardak kadar boraks ile çamaşır sıvı sabunu yapılabilir. Bir litre su kaynatılır ve diğer malzemeler içine atılır. Çamaşır deterjanı hazır.

Perdeler için karbonat ve sirke karışımı etkili sonuç vermektedir. Deterjan gözüne karbonat ve sirke eklemeniz yeterlidir. Beyazlar daha beyaz olacaktır.

Sıvı El Sabunu ve Leke Çıkarıcı

Sıvı el sabunu yapımı da evde temizlik malzemesi kategorisindedir. Kalıp el veya banyo sabununu dilimledikten sonra bir kaba koyun. Kabın içerisine kaynak su ekleyin ve sabunun iyice erimesini bekleyin. Daha sonra biraz sıvı el sabunu karıştırın. Karışımı sabunlar eriyene kadar karıştırın. Karıştırırken suyun köpürmemesine dikkat edin.

Genel temizlik için alkollü ve aynı zamanda pahalı temizlik maddelerinin yerine sirke kullanılabilir. Sirkeye biraz limon karıştırdığınızda etkili bir leke çıkarıcı haline gelecektir. Çaydanlığın dibinde kalan soğuk çay da bir süre sonra etkili bir leke çıkarıcı olabilir. Çay posası da kendi başına leke çıkarır. Sirke, arap sabunu ve su ile cam sil yapabilirsiniz. Evde temizlik malzemesi içerisinde limon, sirke ve karbonat en önemli üç maddedir.